E-government jako digitální překážková dráha

E-government stojí na druhém místě seznamu priorit vlády. Úspěchů ale není mnoho a jednání s úřady online je jen pro otrlé.

E-government jako digitální překážková dráha
Typickou ukázkou českého přístupu k e-governmentu je systém registrací k očkování proti koronaviru. | Profimedia.cz

Vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla patřil v posledních týdnech mezi hvězdy veřejného prostoru. Premiér Andrej Babiš jej navrhoval na státní vyznamenání. Všichni ostatní se ovšem ptali: Proč skoro nic, co souvisí s digitalizací, v Česku nefunguje?

Příkladů z posledního roku je mnoho. Namátkou: zpackaná zakázka na e-shop na dálniční známky, nefunkční systém Chytré karantény, padající weby s formuláři žádostí o státní podporu zavřeným firmám, problematický systém pro registraci k očkování a naposledy, jako vrchol, shoření serverů s daty podnikatelů, kteří kvůli tomu musejí o pomoc státu žádat znovu.

Potíže při narychlo budovaných systémech signalizují dlouhodobý hlubší problém. Potvrdilo se, že stát technologické projekty neumí. A že právě kvůli tomu se ani vylepšování „mimopandemického“ e-governmentu příliš neposunuje - v hodnocení stále patříme do dolní poloviny Evropy.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit