Dva tisíce nosorožců jednou kupní smlouvou

Největší stádo nosorožců tuponosých „bílých“ jižní formy, chované na jedné jihoafrické soukromé farmě v počtu dvou tisíc kusů (patnáct procent celosvětové populace), je zachráněno

Dva tisíce nosorožců jednou kupní smlouvou
ilustrační foto | Michala Filipová

Podnikatelský plán bývalého majitele farmy o rozloze 7800 hektarů Johna Humea počítal s tím, že se podaří uvolnit obchod s rohy nosorožců, jež jsou vyhledávány jako symbol bohatství a lék používaný v tradiční čínské medicíně, a on jako největší chovatel pohádkově zbohatne. Vzhledem k ceně rohů na ilegálním trhu, odpovídající ceně zlata, by stádo dodávalo ročně tisíce kilogramů suroviny, neboť rohy uřezávané u kořene motorovou pilou při anestezii zvířete během několika let dorostou. Plán nevyšel, obchod s rohy legalizován není a nebude, byť v JAR a Namibii si lovci mohou nosorožce legálně v rámci poplatkového lovu odstřelit a trofej vyvézt.

Farmář Hume se dostal do finančních potíží a farma šla do aukce, v níž se ovšem neobjevily žádné nabídky. Hrozilo, že tamní nosorožci se dostanou pod soustředěný tlak organizovaných gangů. Do záchrany stáda vstoupila ochranářská organizace African Parks, která spravuje dvaadvacet chráněných území ve dvanácti afrických zemích. Ta celou farmu včetně chovanců koupila a hodlá je a jejich potomky postupně vysazovat všude tam, kde je pro ně bezpečno. Poputují i na místa, kde se kdysi vyskytovali nosorožci bílí severní formy, kteří žijí v počtu pouhých dvou samic původem ze Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem na jednom ranči v Keni. Ač nepůvodní, zaplní chovanci z bývalé Humeovy farmy prázdné místo v ekosystému, který spásáním savan jako obří živé sekačky na trávu nosorožci tuponosí po miliony let spoluvytvářeli. Tím stoupne biologická diverzita parků v nových hostitelských zemích, ale i jejich přitažlivost pro turisty, což posílí jejich devizové inkaso a zvýší motivaci pro účinnou ochranu. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit