Korupce po africku aneb Když má prezident zbytečně moc peněz

Zatímco termín „problém s penězi“ chápe většina lidí jako jejich nedostatek, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelí problému v obráceném gardu: má jich příliš mnoho

Korupce po africku aneb Když má prezident zbytečně moc peněz
Cyril Ramaphosa | Profimedia.cz

Tak se stane, že policie u něho na farmě Phala Phala najde půl milionu dolarů v pohovce. To samo o sobě je ilegální jen trochu (JAR má přísné zákony stran držení valut).

Bizarní jsou však okolnosti: Arthur Fraser, někdejší šéf tamní rozvědky a spojenec Ramaphosova předchůdce, prezidenta naprášil, že původně byly v pohovce čtyři miliony dolarů.

Jak Fraser ví, kolik má Ramaphosa ve štrozoku, nevíme. Na dotaz policie, proč peníze nedeklaroval a proč je nemá v bance, prezident řekl, že peníze získal prodejem stáda hovězího dobytka.

Toto tvrzení ovšem zásadně komplikuje skutečnost, že se řečené stádo v klidu pase v Phala Phala i dva roky po dokončení údajného obchodu.

Jisté vodítko může poskytnout fakt, že Ramaphosa bude za několik týdnů obhajovat funkci předsedy své partaje, Afrického národního kongresu. Ex­špion Fraser je blízkým spojencem Jacoba Zumy, jehož z té funkce (a zároveň z prezidentského křesla) Ramaphosa před pěti lety vyštípal.

Proč? Inu, Zuma byl zkorumpovaný.