Dluhopisy na prodeeej!

Na českém dluhopisovém trhu je živo. Stamilionové částky chtějí od českých investorů vybrat byznysmeni, kteří podnikají na poměrně divokých trzích.

Dluhopisy na prodeeej!
ilustrační foto | Energo-Pro

Hned dvě takové emise schválila Česká národní banka na počátku října. První se týká podnikání v Turecku, druhá na Ukrajině.

Energo-Pro Green Energy z firemní skupiny podnikatele Jaromíra Tesaře chce prodat dluhopisy v objemu 530 milionů až 1,06 miliardy korun. Splatné budou za tři roky, úroková sazba činí 6,5 procenta. Jaromír Tesař v posledních letech zaměřil svou pozornost na Turecko, kde dokončuje dvě velké vodní elektrárny Alpaslan a Karakurt. Jedná se o poměrně ambiciózní projekty, které v součtu vycházejí na 17 miliard korun.

Druhá emise nabídne nižší úročení (5,9 procenta) a delší splatnost – v roce 2025. Emitentem je v tomto případě firma NUPEH CZ, náležející do investiční skupiny Dragon Capital českého byznysmena Tomáše Fialy. Dragon Capital se zaměřuje na nákup komerčních realit na Ukrajině, hlavně v Kyjevě. Od českých investorů chce vybrat 700 milionů korun s možností navýšení na 1,05 miliardy.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní