Od trávy k Babišovi, Tatře a zase zpět

David Snášel se stal zřejmě největším pěstitelem konopí v Česku. U Vodňan sklidil dva hektary rostlin s vysokým podílem CBD a chystá konopný byznys za stovky milionů.

Od trávy k Babišovi, Tatře a zase zpět
David Snášel | foto Tomáš Novák týdeník HROT

V roce 2019 rozjel se společníky firmu Hemp Factory, která se produkcí legálního konopí zabývá. Letošní sklizeň je již druhou várkou – zatímco loni firma sklízela osm skleníků, letos expandovala na 13. K tomu letos Snášel založil firmu Nobacco Brands, ve které se spojil s konopným průkopníkem Jiřím Stablou. Společně chystají vlastní sérii konopných výrobků pro sportovce. 

Snášel věří, že v konečném součtu půjde o byznys za stovky milionů korun. „V současné době máme zhruba 400 litrů extraktu za rok 2019 a z letošní sklizně přidáme šest až sedm tun kvalitní sušiny, kterou budeme posílat do laboratoře a dělat z toho další kvalitní extrakt, který budeme prodávat našim zákazníkům,“ vypočítává s tím, že v prodejních cenách zboží, které má na skladech, jsou to za loňský rok vyšší desítky milionů korun. Včetně letošní sklizně by to mělo být přes čtvrt miliardy.

„Jde ale o hypotetické sumy, neboť teď je třeba zboží prodat. A na tom také usilovně pracujeme. Brzy budeme u Dr. Maxe, daleko jsme v jednání s řetězcem drogerií, začíná fungovat náš e-shop, kde vidíme tržby v desítkách tisíc korun týdně a rostou. Bavíme se s partnery v zahraničí. Jsme na začátku a musíme si to odmakat,“ přiznává muž, který toho ve 33 letech stihl už opravdu hodně.  

Hlásí se k buddhismu, ale vyrostl na hiphopových akcích a marihuana mu už během studií málem zlomila vaz. Byl u rozjezdu hvězdného rapera Rytmuse a stejně tak stál blízko politického vzestupu Andreje Babiše, se kterým měl i společnou firmu. Kromě toho si vyzkoušel lobbing pro zbrojařskou rodinu Strnadových na horké ázerbájdžánské půdě a aktuálně buduje podnikatelskou skupinu o 15 firmách od energetiky až po venkovní reklamu s celkovým obratem přes 150 milionů korun.

Rozhovor s Davidem Snášelem o jeho pozoruhodné životní cestě čtěte společně s reportáží z konopné sklizně v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází 9. listopadu.