Konopný byznys: voňavá práce na hraně legality

Byznys s konopím v Česku každoročně roste, přípravky s legálním CBD zaplavují obchody a podnikatelé z jižních Čech mají po rekordní sklizni, se kterou chtějí dobýt trh.

Konopný byznys: voňavá práce na hraně legality
Majitel Hemp Factory David Snášel věří, že z konopí vybuduje dlouhodobý byznys. Chystá se i výroba konopných výrobků, zejména olejů a mastí. | Tomáš Novák týdeník HROT

Čerstvé zelí na prodej, láká hlavní tabule při vjezdu do velkého zemědělského areálu u Vodňan v jižních Čechách. Když ale mezi řadou skleníků zastavíte a nasajete čerstvý vzduch, není to zelí, co vám jako první zavane do nosu. Tady jde o něco jiného. A znalci, kteří během studií nebyli za svatoušky, ihned vědí. Tady voní tráva. Hodně trávy.

Aby ne, zhruba tříhektarový areál dnes z velké části využívá táborská společnost Hemp Factory, aktuálně jeden z největších producentů konopí v Česku. Jen letos tu sklízí úrodu zhruba na dvou hektarech. 

Aby bylo jasno, tady nejde o omamné a stále nelegální konopí s vysokým obsahem THC, ale o rostliny s velkým množstvím kanabidiolu, známého pod zkratkou CBD, u kterého vědci už řadu let zkoumají léčivé a regenerační účinky. Jejich pěstování ani následný prodej nejsou nelegální. Aktuálně se na tento segment zeleného byznysu, v němž celosvětově dle odhadů protečou desítky miliard dolarů, šije nejen zcela nová legislativa, která má této dosud zelené džungli nastavit jasná pravidla.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit