Covidová katastrofa v Indii. Dostatek vakcín jen tak nebude

Indie má největšího výrobce vakcín na světě, přesto trpí velkým nedostatkem očkování proti covidu-19. V nejbližších měsících lépe nebude. Vláda se ocitá pod velkým tlakem.

Covidová katastrofa v Indii. Dostatek vakcín jen tak nebude
ilustrační foto | Profimedia.cz

Pod náporem druhé koronavirové vlny Indie kolabuje. V úterý přibylo v zemi přes 382 tisíc nakažených, nejvíc na světě. Za stejný den zemřelo 3780 lidí. Počet oficiálně potvrzených případů v zemi překonal hranici 20 milionů, reálně je však nakažených zřejmě mnohem více.

V nejbližší době se výraznější zlepšení nedá očekávat, také vzhledem k tomu, jak pomalu postupuje v zemi očkování. Paradoxní je, že v zemi působí největší výrobce vakcín na světě – Serum Institute of India dodává na trh vakcíny AstraZeneca (místně pojmenované Covishield). I přesto je tempo vakcinace v zemi až neuvěřitelně pomalé. Ukončené očkování má zatím jen něco málo přes 30 milionů lidí, což představuje dvě procenta populace.

Terčem kritiky je samotné nastavení systému, které provází chaos. Také kvůli tomu, že od 1. května se očkování otevřelo pro všechny věkové skupiny nad 18 let.

„I kdyby byly k dispozici dostatečné zásoby, Indie otevřela očkování až moc velkému množství populace, než jaké by jakékoli nastavení systému mohlo zvládnout,“ řekl webu CNBC Chandrakant Lahariya, doktor z Nového Dillí a expert na vakcíny. „Žádné plánování nemohlo zajistit takovou zásobu vakcín, které jsou nyní potřeba pro naočkování 940 milionů lidí,“ dodal.

Problém je, že dostatečné zásoby nejsou. Ani zdaleka. Indie je v nejbližší době schopna zajistit si 70 až 80 milionů dávek vakcín měsíčně, potřebovala by jich však 200 až 250 milionů.

Terčem kritiky se stal samotný Serum Institute of India, který však ústy svého výkonného ředitele Adara Poonawally útoky odráží. Podle něj si indická vláda Naréndry Módího koncem února objednala 21 milionů dávek vakcíny Covishield, zároveň však nenaznačila své další plány. Když se pak vývoj pandemie v zemi začal zhoršovat, doobjednala v březnu dalších 110 milionů dávek. Ve stejné době také zastavila export vakcín ze země.

Podle Poonawally vláda neočekávala tak masivní druhou vlnu a vůbec na ni nebyla připravena. Jeho firma alespoň učinila vstřícné gesto, když snížila cenu dávky z 400 rupií (115 korun) na 300 rupií (87 korun). Jinak ale pro Indy nemá dobré zprávy. Nedostatek vakcín potrvá až do července, kdy by se měl počet dostupných vakcín zvýšit na 100 milionů dávek měsíčně.

Ovšem ani to nemusí stačit. Indie se tak rychle dohodla s Ruskem na dodávkách vakcíny Sputnik V. V dubnu schválila její použití, na začátku května do země dorazily první dávky, které však ještě vláda nestihla distribuovat. Kromě toho se v zemi očkuje ještě vakcínou Covaxin od společnosti Bharat Biotech.