USA začnou vyvážet vakcíny. Bidenův tým je ale rozpolcený

USA se s ostatními státy podělí o vakcíny AstraZeneca. Tým prezidenta Joea Bidena je však nejednotný, někteří to považují za chybu.

USA začnou vyvážet vakcíny. Bidenův tým je ale rozpolcený
Americký prezident Joe Biden dostává vakcínu proti covidu-19, ilustrační foto | Profimedia.cz

Vakcinace proti covidu-19 jde ve Spojených státech ještě rychleji, než se původně čekalo. Na řadu už se dostávají i „kolemjdoucí“. Bílý dům se proto rozhodl, že se o zásoby vakcín podělí s ostatními zeměmi. Po jednání prezidenta Joea Bidena s indickým premiérem Naréndrou Módím oznámil, že v příštích měsících pošle ostatním státům až 60 milionů dávek vakcíny AstraZeneca.

Právě Indie je v současnosti jednou z nejvíce zasažených zemí na světě. Celý týden hlásí více než 300 tisíc nových případů infekce covidem-19 denně, počet zemřelých se v úterý vyšplhal na 3293. Podle poradce prezidenta USA Anthonyho Fauciho jde o tragédii, na níž nesou podíl viny bohaté státy. Bidenova administrativa teď udělala první vstřícný krok.

Prvních deset milionů vakcín od britského výrobce AstraZeneca by USA měly ostatním státům dodat v nejbližších týdnech, dalších padesát milionů odeslat v průběhu května a června.

Na masovém vývozu vakcín však v Bidenově štábu nepanuje shoda. O této možnosti se jednalo více než měsíc, rozhodnutí však přišlo náhle, píše web Politico s odkazem na nejmenované zdroje. Zdravotnické agentury, ministerstvo zahraničí a Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj na Bílý dům tlačily, aby se o vakcíny podělil, vzhledem k příznivému vývoji proočkování obyvatelstva a propočtům, podle nichž budou mít USA brzy velký nadbytek vakcín.

Z nejvyšších míst však dříve znělo zamítavé stanovisko a někteří poradci Bidenovi doporučovali, aby se slibováním mezinárodní pomoci ještě počkal, až bude proočkováno větší množství populace a až budou v USA autorizovány vakcíny od dalších výrobců. Spojené státy jsou totiž zatím závislé výhradně na přípravcích od Pfizeru a Moderny. Od zdravotních expertů navíc zaznívá, že zřejmě bude ještě potřeba třetí dávka a pak každoroční přeočkování.

„Otázka je, co by se stalo, kdyby nastal problém ve výrobě nebo došlo ke znehodnocení vakcín. Najednou bychom jich neměli dostatek. Jsou lidé, kteří tlačí na to, abychom je rozdali hned. Další říkají, že se k tomu dostaneme, ale musíme ještě počkat,“ přiblížil webu Politico neshody na nejvyšších místech.

USA čelily poslední dobou velké kritice, protože jim ve skladech ležely ladem dosud neschválené vakcíny od AstraZenecy, které by přitom mohly výrazně pomoci jiným státům, například právě Indii. O pomoc požádaly i sousední země – Mexiko a Kanada.

Spojené státy si dosud objednaly přes 230 milionů dávek vakcín od Pfizeru, Moderny a Johnson & Johnson. Alespoň jednu dávku očkování už má za sebou 54 procent Američanů starších 18 let.