Coca-Cola chce více podzemní vody. Němci žádají zásah Berlína

V Německu se rozpoutala vášnivá debata o tom, jakým způsobem využívat podzemní zdroje pitné vody. Odpor vyvolal záměr společnosti Coca-Cola, která plánuje zdvojnásobit čerpání vody pro výrobu minerálky.

Coca-Cola chce více podzemní vody. Němci žádají zásah Berlína
ilustrační foto | Profimedia.cz

Nejen Česko se potýká s nedostatkem vody. Sucha ohrožují dlouhodobě hladiny spodní vody všude. V Německu tak vyvolává vášně záměr americké společnosti Coca-Cola, která chce zvýšit produkci své minerální vody z vrtů v severoněmeckém Lüneburgu. Z hloubky až 200 metrů tu čerpá vodu a vyrábí minerálku Vio. Ročně jde o 350 tisíc kubíků vody. Produkci ale plánuje zvýšit na dvojnásobek dalším vrtem. Investovala tu 100 milionů eur, aby rozšířila výrobní kapacity.

Jedná se o výhodný obchodní model. Litr vody totiž podle odpůrců globální společnosti stojí 0,009 centu (23 haléřů), v obchodech se ale prodává za 77 centů (20 korun), což je téměř stonásobek. I proto místní lidé spustili petici, kterou podepsalo 120 tisíc lidí. Voda má patřit všem. Německá vláda by měla kvůli tomu změnit platnou legislativu.

„Zejména v době změny klimatu a stále vyšších teplot během léta je čistá a dostupná pitná voda zdrojem, který je potřeba chránit. Musí být k dispozici i pro další generace,“ tvrdí iniciátorka petice Karina Timmannová. Omezený zdroj by se neměl prodávat soukromé společnosti, která tím generuje značné zisky, ale měl by patřit veřejnosti. 

Je to legální

Společnost se sídlem v Atlantě se ale hájí tím, že neporušuje žádné zákony a má potřebná povolení od německých orgánů. Čerpá jen zlomek z povoleného odběru z podzemního zdroje a potvrzuje, že zásobování obyvatelstva pitnou vodou má vždy přednost před jejím komerčním využíváním. Pokud by měli místní lidé málo vody, musela by podle německých zákonů svou produkci omezit. 

Zástupci Coca-Coly navíc tvrdí, že se nejedná o pitnou vodu, ale o minerální vodu, kterou nelze dále upravovat a musí být speciálně balena a označována. Pitná voda podléhá podle stanoviska firmy jiným zákonům a může být upravována až 90 různými přísadami. Firma se brání i argumentem, že při výrobě svých nápojů v Německu snižuje spotřebu vody. Od roku 2010 omezila spotřebu vody na litr nealkoholického nápoje o 17 procent.

Německý politik ze strany Zelení Detlev Schulz-Hendel v reakci na petici uvedl, že je naléhavě nutné vyjasnit, komu voda patří. Německá společnost potřebuje nově definovat, jak s podzemní i pitnou vodou nakládat. Prioritu má mít veřejný přístup k vodě. „Poskytování pitné vody společnosti Coca-Cola za nejnižší ceny neodpovídá současnému nakládání s naší vodou,“ řekl poslanec lokálního parlamentu Dolní Sasko. 

Bezkonfliktní využití vody

Ke sporu se vyjádřila i německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová z SPD. Podle ní je třeba připravit v obecné rovině bezkonfliktní využívání vody. Národní strategii pro vodu hodlá představit letos v létě. „Naštěstí je naše země od vodní nouze ještě daleko. Chci, aby to tak zůstalo i v době změny klimatu. Německo nicméně potřebuje strategii, která určí priority využívání vody v zemi, takzvanou vodní hierarchii. Tou by se pak řešily sporné situace v době, kdy je vody nedostatek,“ vysvětlila. Nyní se spory řeší podle místních úřadů. 

Že hladina spodní vody klesá v důsledku nízkých srážek, si všimnou většinou jako první zemědělci. V některých oblastech řeší nedostatek vláhy tím, že se připojují k vodovodnímu řadu. Farmář Franz-Josef Kretchmann z okolí Münsteru v Severním Porýní-Vestfálsku zorganizoval s dalšími zemědělci akci, kdy na své náklady vybudovali přípojky k veřejnému vodovodu, aby mohli používat vodu pro chovy skotu. Studny na jeho pozemcích mu už nestačily a nevyřešily to ani nové vrty. 

„Bez iniciativy zúčastněných a jejich velkého osobního přispění by bylo obtížné realizace dosáhnout,“ řekl pro agrarheute.com manažer firmy Gelsenwasser Henning Hartmann. Podobný přístup může být řešením i pro ostatní regiony v Německu. 

Německý Úřad pro životní prostředí (UBA) potvrdil, že se ze spodní vody čerpá 70 procent dodávek pitné vody. Nicméně musí být zaručeno, že zvýšená poptávka bude odpovídat srážkám, aby bylo hospodaření s vodou v rovnováze, varovala nezisková organizace Deutsche Bundesstiftung Umwelt.