Jak udělat chytrou vodu

Stát pošle další miliardy korun na propojení vodárenských soustav.

Jak udělat chytrou vodu
Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem Želivka) je vodárenská nádrž na řece Želivce, která byla dokončena v roce 1975. Slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celou středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž ve střední Evropě. | Tomáš Novák týdeník HROT

Kladenské doly a hutě nesmějí vyschnout, řekl si jednoho dne socialistický budovatel a začal se stavbou vodovodního přivaděče, který měl v případě nouze pokrýt spotřebu průmyslového města dodávkami vody z blízké Prahy. Jenže než práce dokončil, psal se rok 1990 a nedostatek tekutiny byl tou poslední starostí kladenského průmyslu. Následující léta tak stavba ležela ladem. 

Poslední tři roky ovšem voda trubkou opět proudí. Kvůli příbytku obyvatel, které do okolí Prahy vyhánějí rostoucí náklady na bydlení v hlavním městě, klimatickým změnám a stále intenzivnějším suchům začala být totiž otázka dodávek vody do „suchého“ Kladna po letech opět aktuální.  

Hlavní město má vody relativně dost a Středočeské vodárny spadající pod koncern Veolia proto nevyužívaný přivaděč opět zprovoznily. Nejdříve tekutina proudila jen během letních měsíců a v roce 2017 tak hlavní město vypomohlo Kladnu 420 tisíci kubíků vody.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit