Co nám Čína může

Cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan má potenciál přinést české diplomacii – a možná i ekonomice – více pozitiv než negativ.

Co nám Čína může
Česká delegace na Tchaj-wanu v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. | čtk

Intuitivní odpověď na otázku z titulku je rychlá a přímočará. Uvážlivá odpověď je méně anatomicky návodná, ale znamená zhruba totéž: reakce Pekingu na tchajwanský cestovatelský počin šéfa českého Senátu není ničím, nač bychom se vyloženě těšili, ale také není z gruntu nebezpečná. Vděčíme za to především dvěma faktorům: prvním je zeměpis, druhým zmatky na čínské straně pomyslného diplomaticko-obchodního hřiště.

Geografie, v moderních dějinách nejednou proklínaná, prakticky zaručuje Česku bezpečnost v primárním, vojenském slova smyslu. To je více, než co si mohou o svém vztahu k Číně říkat obyvatelé zemí podstatně větších a lidnatějších, než je Česko: od Ruska přes Indii po Vietnam a Filipíny či dokonce Austrálii.

Zahraniční politiku tak nemusí diktovat bezprostřední sousedství mocnosti se světovládnými ambicemi, jako tomu bylo po většinu 20. století. T. G. Masaryk byl za císaře pána odsouzen k smrti; Alois Eliáš naposledy vydechl na kobyliské střelnici; Alexander Dubček odešel z postu nejmocnějšího československého politika rovnou k pile. 

Naproti tomu Miloš Vystrčil má šanci přežít nejen fyzicky, nýbrž i politicky. V českých podmínkách to je nebývale dobrá zpráva. Číně to však ponechává otevřené dvě navzájem propojené cesty, jimiž může na Česko tlačit nepřímo, koná-li Praha jinak, než si Peking přeje. První z nich je cesta ekonomická, druhá vede tenaty mezinárodní diplomacie. Právě ekonomicky může Vystrčilovo gesto Česko bolet, tvrdí shodně tuzemští i čínští Vystrčilovi kritici.

Jaký reálný dopad na český export by měla případná čínská msta? A jak by naopak mohla vypadat česká odveta? Dočtete se v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází 14. září. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní