Co nám Čína může

Cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan má potenciál přinést české diplomacii – a možná i ekonomice – více pozitiv než negativ.

Co nám Čína může
Česká delegace na Tchaj-wanu v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. | čtk

Čínská reakce na návštěvu české delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem na Tchaj-wanu je přesně taková, jaká se dala čekat – nepřátelská, nevybíravá a veskrze banální. A nic na tom nezmění ani hloupě servilní lísání hradní party, která honem pospíchala čínskou ambasádu ujistit, že prezident Zeman odteď Vystrčila najust nebude zvát na čaj.

Hněv soudruhů z Pekingu odskáčou hlavně ti, kdo ostrov nenavštívili (jak jinak?). Například tradiční český výrobce hudebních nástrojů Petrof přišel o zakázku v hodnotě přes pět milionů korun. Ovšem ani Petrof nakonec tratit nebude; již vyrobené klavíry obratem koupila nadace miliardáře Karla Komárka.

Nabízí se otázka: můžou Číňané udělat něco, co nás bude opravdu bolet? Seberou Home Creditu licenci k podnikání na tamním trhu? Vypnou vodu a proud v pražském Florentinu? Rozprodají základní sestavu Slavie? Zní to až úsměvně, ale když dáme dohromady fakta, víc může ve vzájemném konfliktu ztratit komunistický režim v Pekingu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit