Cihla neuteče, ale bude trestat

V české politice se vždycky všechno rozkecá. Byl by proto asi zázrak, kdyby z pestré pětičlenné koaliční vlády neprosakovaly různě divoké nápady řešení tristního stavu státních financí. A do toho vypouští balonky i sám ministr financí Zbyněk Stanjura. Možná je cílem „otestovat vodu“ nebo stimulovat veřejnou debatu, ve výsledku se ale pokaždé jen zvedne vlna kritiky a ministr zacouvá.

Jedna věc je nicméně jistá. Současná vláda, ač ji to nejspíš bude stát minimálně příští volby, musí provést řezy ve výdajích a najít způsoby, jak zvýšit příjmy rozpočtu. Odkládání změn, nebo dokonce další šponování státních financí by bylo nejen babišovsky nezodpovědné, ale velká část pravicových voličů by to dlouhodobě neodpustila.

V aktuálním Hrotu jsme se podrobně podívali na majetkové daně, u nichž Stanjura naznačil, že by je rád zdvojnásobil. Na pohled jsou skutečně až směšně nízké, vždyť za panelákové 2+1 v Praze v hodnotě pěti milionů korun se odvádí nějakých sedm stovek ročně. I za psa odvedete dvojnásobek. Z naší analýzy přesto vyplývá, že pouhé aritmetické zdvojnásobení daně z nemovitosti může nadělat spoustu škody. Cynik by řekl, že se třeba alespoň rozhýbe trh s byty. Možná, ale změna bude v zemi, kde je vlastní bydlení tradičně posvátnou krávou, politicky extrémně citlivá. Bude tedy zajímavé sledovat, na co si Stanjura a spol. troufnou. A hlavně, jak to celé dokážou odprezentovat. To je totiž mnohdy největší problém Fialovy vlády.

Rozhovor tohoto čísla jsme věnovali oblasti, v níž Česko patří k absolutní špičce. S přední českou odbornicí na mamografii Reginou Šírovou jsme se bavili o nejnovějších trendech ve screeningu a včasné diagnostice rakoviny prsu. V Česku je více než sedmdesát pracovišť, která dokážou screening provádět, a od 45 let jej pojišťovna proplácí každé ženě co dva roky. „Přesto se do něj pravidelně zapojuje jen něco přes šedesát procent tuzemských žen… Že si u nás čtyřicet procent žen neváží vlastního zdraví, tomu stále nějak nerozumím,“ říká Šírová.

V budoucnu by se Česko mohlo stát špičkou i v přepracování křemíku a výrobě solárních panelů. Stejně jako chceme, aby v Česku stála bateriová gigafactory Volkswagenu, chceme také vyrábět solární panely. Chce to „drobnost“ – dát výrobcům dostatečně lákavé pobídky, aby u nás fabriky postavili. Tohle nejsou montovny televizí, po nichž do pár let zůstane jenom prázdná betonová deska. Málokterý byznys se dnes jeví jako perspektivnější.

Věděli jste, kolik tisíc korun ročně vyhodíte do popelnice? V obsáhlém materiálu rozebíráme plýtvání jídlem nejen v českých domácnostech. V eseji se zamýšlíme nad tím, dokdy jsou výhrůžky „však my vám ukážeme, až to tady praskne“ jenom hospodské (internetové) kecy, a kdy už vedou k nástupu totality a ke koncentrákům. A v historickém textu vás provedeme po odkazech bývalých českých prezidentů. Spoiler alert: Kancelář v ložnici měl zatím jenom jeden.

Poutavé čtení.