Realitní transakci roku financuje německá banka Helaba

Prodej pražského kancelářského komplexu Churchill, který se s cenou přes čtyři miliardy korun stal největší realitní transakcí tohoto roku, financuje půjčkou ve výši přes 100 milionů eur (cca 2,6 miliardy korun) německá banka Helaba.

Realitní transakci roku financuje německá banka Helaba
kancelářský komplex Churchill Square | foto Archiv

Objekt koupily od skupiny Penta Real Estate realitní skupina Českomoravská Nemovitostní (ČMN) a Corporate Finance House Group (CFH) na konci tohoto roku za více než čtyři miliardy korun, což z transakce udělalo největší obchod na českém trhu kancelářských nemovistostí v roce 2020. 

Banka Helaba působí ve střední a východní Evropě od roku 2006, její celková aktiva dosahují 228 miliard eur a její nejdůležitějšími cílovými trhy mimo Německo jsou Polsko a Česko. Zde se již dříve podílela na financování akvizice obchodního centra Palladium či realizace developerských aktivit skupiny CTP v oblasti logistiky. 

„Jsme hrdí, že jsme pro ČMN i CFH spolehlivým finančním partnerem, navzdory této těžké době. Jsme velmi rádi, že nám bylo svěřeno financování tohoto skvěle situovaného a prémiového komplexu kancelářských budov, obsazeného vysoce bonitními nájemci,“ uvedl Martin Erbe, ředitel centrály pro financování nemovitostí v bance Helaba.

„Jsme rádi, že spolupracujeme s bankou Helaba, která je silným finančním partnerem. Naše vzájemně sdílené hodnoty jsou konzervativní přístup a zaměření na prémiové, vysoce kvalitní projekty,“ řekl předseda představenstva ČMN Radek Stacha. 

Realitní skupina ČMN patří mezi přední majitele kancelářských prostor v Praze. V roce 2019 uzavřela největší deal, za kterým stál lokální investor, když do svého portfolia přidala kancelářské budovy Crystal a BLOX. V úspěšných akvizicích pokračovala i v roce 2020, kdy koupila kancelářské budovy City West C1 a C2 a zmíněný kancelářský komplex Churchill Square.

CFH je investiční skupina, která působí v Evropě a ve Spojených státech. Zaměřuje se na investice ve velkých městech v Německu, Velké Británii, Spojených státech, Nizozemsku a Polsku. Skupina CFH v roce 2020 uskutečnila investice v celkovém objemu kolem 450 milionů eur.