Miliardy na poslední chvíli. Investoři do nemovitostí utráceli na konci roku

Investoři v Česku loni za nemovitosti utratili téměř 40 miliard korun. Největší obchody přišly na konci roku.

Miliardy na poslední chvíli. Investoři do nemovitostí utráceli na konci roku
Hotel Carlo IV. | Tomáš Novák

Ještě v polovině prosince, když bilancovaly dění na trhu komerčních nemovitostí v roce 2020, odhadovaly poradenské firmy z oboru realitnímu trhu značný ústup ze slávy. Koronavirus jím pořádně otřásl: Co se ještě před rokem zdálo jako bezpečná a stabilně vynášející investice, byl loni najednou ztrátový podnik. 

Celkový objem transakcí, který před koncem roku spočítala společnost Cushman & Wakefield zhruba na 32 miliard korun, byl o 63 procent nižší než loni.

Hned dvě transakce last minute ale nakonec celkovou bilanci obchodování s komerčními realitami v Česku přece jen trochu vylepšily. Zařadily se rovnou mezi ty loni největší. A zároveň naznačily, že po prvotním šoku v prvním pololetí se velkým hráčům na trhu začíná vracet apetit k nákupům.

Ke zmiňovaným 32 miliardám se tak ještě připočítá (pokud kvůli pozdějšímu vyrovnání transakce nakonec nespadnou do letošních statistik) dalších více než sedm miliard korun. 

Konkrétně jde o více než čtyři miliardy, které inkasuje developerská společnost Penta Real Estate za prodej kancelářských budov Churchill I a II na pražském Žižkově od Českomoravské nemovitostní. A také přes tři miliardy za portfolio 11 logistických a průmyslových hal, které prodala společnost Arete fondu Cromwell European.

Trhu vládly kanceláře

Největším investičním hitem roku 2019 byly hotely. Bující turismus v Praze se zasloužil o vysokou obsazenost ubytovacích zařízení a nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo změnit. V Česku se tak uzavřely smlouvy o prodeji hotelů InterContinental, Panorama, Don Giovanni, Carlo IV nebo ibis Praha Old Town. Celkový účet činil 15 miliard korun.

S letošním jarem dostal turismus tvrdou ránu a situace se obrátila. Hoteliéry nezachránili ani domácí turisté v létě a další podzimní lockdown žene mnoho podnikatelů v oboru do problémů. Loni tak o hotely nebyl zájem. Letos ale paradoxně právě nepříznivá situace přinese zvýšení aktivity investorů.

„Už nyní víme o některých menších hotelech v Praze 2 a 3, které jsou v zajímavé lokalitě a jsou připravovány na prodej. Proto očekáváme, že letos dojde ke zhruba 20procentnímu nárůstu prodejů v tomto sektoru,“ předpovídá Tomáš Wildt z investiční společnosti Vihorev Investments.

Loňský trh poměrně jasně ovládly transakce s kancelářskými budovami. Podle statistik Cushman & Wakefield prodeje administrativních center stály za bezmála polovinou obchodů. 

Další téměř třetina transakcí se odehrála v maloobchodním segmentu. „Obchodní centra během letošních dvou uzavírek prošla náročným testem odolnosti a prokázala, že jsou z dlouhodobého pohledu odolná a schopná rychlého zotavení. Pro investory tak nadále představují trvalou hodnotu a předmět zájmu, což dokládá například letošní prodej obchodních center Čestlice a Central Kladno,“ konstatuje šéf investičního týmu Cushman & Wakefield Michal Soták.

Také Soták předpovídá, že investoři budou letos výrazně aktivnější, a to napříč segmenty. Zájem má být o obchodní centra, průmyslové nemovitosti i kanceláře. „Celkový objem transakcí by se mohl pohybovat kolem dvou miliard eur, tedy zhruba na dvojnásobku loňského výsledku,“ dodává.

Byty v hledáčku

Loňský rok přinesl na český realitní trh také jednu zajímavou novinku. Investiční fondy v tuzemsku se kromě komerčních nemovitostí zaměřily také na bytová portfolia. Například společnost Finep, která loni odstartovala svůj vstup do nájemního bydlení, prodala investorovi Zeitgeist Asset Management celý činžovní dům se 70 jednotkami. Cenu nezveřejnila, šlo ale řádově o stovky milionů korun.

Největší obchod z tohoto ranku se ovšem odehrál hned na začátku roku 2020, a to díky další změně majitele takzvaných OKD bytů. Portfolio více než 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji koupila od fondů Blackstone a Round Hill švédská společnost Heimstaden Bostad. Cena? Zhruba 1,3 miliardy eur, tedy asi 34 miliard korun.

Trend skupování nájemních bytů velkými investory má podle developerů i poradenských firem pokračovat. „V následujících letech lze očekávat, že vzroste objem investic do rezidenčních nemovitostí,“ potvrzuje ve své analýze i poradenská společnost CBRE.