Chcete lepší péči? Tak si připlaťte

Vláda pětikoalice plánuje finanční spoluúčast pacientů. Vrátí se nadstandardy, posílí se prevence

Chcete lepší péči? Tak si připlaťte
ilustrační foto | Shutterstock.com

Nová vláda se chystá razantně přebudovat zdravotní systém Česka. Chce změnit dosavadní rovnostářský přístup ke zdravotní péči, který – když na to přijde – nevyhovuje téměř nikomu. Ti, kteří se připojistí, budou mít přístup k lepším zdravotnickým pomůckám nebo důkladnějším vyšetřením. Plán vlády schvalují zdravotní pojišťovny i některé pacientské organizace. Proti se staví zejména opoziční parlamentní strany.

„Zahájíme diskusi o potřebě a vhodnosti cenové konkurence zdravotních pojišťoven. Zavedeme možnost dobrovolného doplňkového připojištění,“ slíbil kabinet Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má ještě do konce tohoto roku představit komplexní zákon, který by stanovil, co je standardní péče a jaké úkony a pomůcky by si člověk mohl připojistit. „Cílem je, abychom občanům nabídli alternativu. Každý občan si bude moci zvolit připojištění, které mu umožní čerpat benefity nad rámec základního zdravotního pojištění. To, co dnes hradí pacientům pojišťovny, bude i nadále hrazeno ze zdravotního pojištění. Otevřeme ale možnost lidem, kteří si přejí investovat transparentně a legálně do svého zdraví,“ uvedl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Podle resortu nepůjde jen o nadstandardy, jak je známe z minulosti, ale také například o takzvané manažerské prohlídky. Jedná se o západní trend, kdy pacient absolvuje komplexní vyšetření takřka celého organismu, které dnes není propláceno ze zdravotního pojištění a nabízejí ho zejména soukromé kliniky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit