Česko-německý semafor

Soužití německé semaforové koalice s naší novou vládou může rychle rozblikat oranžovou a hrozit naskočením červené ve vztazích mezi oběma zeměmi i uvnitř české vlády

Česko-německý semafor
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ještě ani nezaschl inkoust na podpisech pod „semaforovou“ koaliční smlouvou německých sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálů (FDP) a už se z české strany ozývá nespočet komentářů. Soustřeďují se na dopady německých ekologických a energetických opatření na ekonomiku „17. spolkové země“, tedy zejména zdražování energie. Připomínají i odlišné představy o budoucnosti celé evropské integrace, o imigraci nebo o sociální politice.

Další glosují, že odchodem Angely Merkelové definitivně končí jakékoli hájení zemí východního bloku. Obavy v tomto smyslu posiluje fakt, že v textu nové koaliční smlouvy se dočteme o řadě zemí, ale zmínku o Česku v ní nenajdeme. Rozpory a bezprostřední dopady na lidi budou vstupovat i do české vnitřní politiky. Může vznikat napětí mezi jednotlivými tvůrci české zahraniční a evropské politiky: premiérem, ministrem zahraničí, ministrem pro evropské záležitosti, ministrem průmyslu a ministry zemědělství a životního prostředí, kteří reprezentují čtyři různé koaliční strany. A budou vrážet klíny do zahraničněpolitické koordinace vlády a Hradu.

Zkrátka, soužití německé semaforové koalice s naší novou vládou může rychle rozblikat oranžovou a hrozit naskočením červené ve vztazích mezi oběma zeměmi i uvnitř české vlády.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit