Česká skupina Solek získala obří úvěr na solární elektrárny v Chile

Energetická skupina Solek českého podnikatele Zdeňka Sobotky získala úvěr ve výši 80 milionů dolarů (přes 1,7 miliardy korun) na financování výstavby fotovoltaických elektráren v Chile o kapacitě přes 110 MW.

Česká skupina Solek získala obří úvěr na solární elektrárny v Chile
Solární park skupiny Solek v Santa Laura, Chile | archiv

Prostředky Solek využije na rozvoj portfolia fotovoltaických elektráren v Chile v rámci zvláštního režimu země pro projekty distribuované výroby (PMGD). Portfolio bude zpočátku zahrnovat čtyři projekty PMGD.

Zajištěný úvěr holdingu Solek poskytla francouzská investiční banka. „S bankou Natixis jsme se dohodli na zajímavějších podmínkách, než jaké byly schopny poskytnout domácí banky. Úroková sazba je atraktivní i v kontextu naší dluhové služby jako celku,“ sdělil k detailům úvěru Zdeněk Sobotka, zakladatel a šéf energetické skupiny Solek. Finanční struktura úvěru poskytuje flexibilitu pro přidání dalších projektů do portfolia v průběhu času po splnění úvěrových kritérií.

„Věřím, že sjednaný úvěr je začátkem úspěšné spolupráce. Považujeme jej za výraz důvěry v naše podnikání, a zároveň za závazek stavět stále více zdrojů obnovitelné energie v těch nejperspektivnějších částech světa,“ dodal Sobotka.

Energetické investice jsou dlouhodobého charakteru, proto je dostatek diverzifikovaných zdrojů financování jedním ze základních předpokladů k úspěchu. Krom výše zmíněného financování skupina Solek umisťuje na trh již několikátou emisi korporátních dluhopisů a do financování jejích projektů dlouhodobě investuje také MW Investiční fond Sicav (původně Solek Sicav), který jen za poslední rok vykázal výnos 6,73 procenta.

Velmi dobře se tak ukazuje, že investování do zelené energetiky a solárních projektů může být vhodnou alternativou k realitním fondům, akciím či komoditám pro diverzifikaci investičních portfolií. „Struktura zdrojů financování našich aktivit představuje kombinaci prostředků českých investorů, které budou nyní umocněny finanční pákou renomované zahraniční investiční banky, jež v Chile do solárních projektů již dlouho investuje,“ uvedl Tom O´Reilly, CFO skupiny Solek.