Česká Arca Capital získala ochranu před věřiteli. Snaží se odvrátit krach

Česká větev investiční skupiny Arca, tedy Arca Capital Bohemia v Česku požádala o ochranu před věřiteli. Soud jí moratorium v pondělí schválil.

Česká Arca Capital získala ochranu před věřiteli. Snaží se odvrátit krach
Rastislav Velič | Hynek Glos

Skupina tímto krokem získala čas na řešení své obtížné situace a je také na několik měsíců chráněna před případnými nájezdníky. Firma uvádí, že se dostala do finančních obtíží v souvislosti s koronavirovou krizí, která ochromila byznys jejích portfoliových společností. O finančním kolapsu skupiny týdeník Hrot podrobně píše v aktuálním čísle. Stejný nástroj před několika dny využila také letecká společnost Smartwings, jejíž byznys byl covidem také dramaticky zasažen.

V podobném módu se přitom od července nachází slovenská matka Arca Investments, které zákonné moratorium skončí koncem září.

Krok české Arca Capital, kterou dnes stejně jako slovenskou Arca Invesments reprezentuje finančník Rastislav Velič, je reakcí na rostoucí tlak některých věřitelů z Česka. A může také souviset se snahou šéfů skupiny Arca řešení situace a složitou restrukturalizaci postupně přesunout do Česka.

Týdeník Hrot už dříve uvedl, že kolem krouží skupiny J&T a Natland Tomáše Rašky, které chtějí vystupovat jako zástupci věřitelů. Nemělo by jít o záchranu skupiny Arca v pravém slova smyslu. Tím méně o záchranu Veličova vedení. Spíše naopak. Oficiálně to zatím Raška ani zástupci J&T nechtějí komentovat. Stejně tak se k situaci ve firmě minulý týden nevyjádřil Rastislav Velič.

Skupinu, do které patří desítky společností, realitní projekty i průmyslové a energetické firmy, teď čekají týdny až měsíce pravdy. Její celkový dluh má podle neoficiálních informací překročit miliardu eur, tedy 27 miliard korun. Z toho přes 600 milionů eur je v krátkých směnečných emisích. Proti tomu stojí majetek, na jehož hodnotě se jednotliví aktéři příliš neshodnou. Jejich rozptyl se pohybuje v rozmezí od 250 až 700 milionů euro.