Zbraně, drogy, lichva? V tom nejedu

Není to tak, že když přichází krize, klepeme se radostí, tvrdí spolumajitel Natlandu Tomáš Raška.

Zbraně, drogy, lichva? V tom nejedu
Šéf Natlandu Tomáš Raška | Tomáš Novák týdeník HROT

S většinovým majitelem společnosti Natland Tomášem Raškou jsme se v posledních měsících viděli několikrát. S jedinou výjimkou vždy přijel na schůzku na skútru značky Vespa. „Ničím jiným už skoro nejezdím, je to paráda,“ vyprávěl Raška. A také to byl možná důvod, proč jeho poslední cesta autem za rodiči na jih Čech skončila zadřeným motorem. „Nesvítila žádná kontrolka, která by oznamovala nějakou hrozbu. V servisu mi tvrdí, že po skončení záruky ani svítit nemá. Už měsíc se tam s nimi hádám, co s tím,“ nevěřícně kroutí hlavou.

Na rozdíl od auta mu byznys poslední dobou jede velmi dobře. A další příležitosti pro Natland se jistě v dohledné době naskytnou. Do žádné divočiny se ale prý nepohrne a stejně tak si na rozdíl od minulosti hlídá potenciálně kontroverzní investice, jako byla třeba ta do fotbalové Slavie. „Nekoukali jsme na to, s kým byla daná společnost historicky spojována, nejsem firemní kronikář,“ hájí se Raška.

Po ekonomické krizi v roce 2008 se všichni vrhli na budování několika firemních pilířů s tím, že až jeden při další krizi spadne, ty zbylé firmu udrží. Teď ale některým spadly úplně všechny pilíře...

Poučení ze současné krize je zřejmé: neplatí už žádné ekonomické teorie, ani defenzivní, ani proticyklické, prostě žádné. Buď je sestřelila stávající situace, panika, nebo rychle ušitá regulace. Sundala i spřízněné obory. Svět už nebude jako dřív. Ukáže se to především v dlouhodobém horizontu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit