Věřitele skupiny Arca zastřeší J&T i Raškův Natland

Čas skupiny Arca Investments na odvrácení jedné z největších insolvencí v historii Česka se krátí. Slovenské moratorium končí koncem září, avšak v Praze se už nyní šikují netrpěliví věřitelé a jejich advokáti.

Věřitele skupiny Arca zastřeší J&T i Raškův Natland
Rastislav Velič | Hynek Glos

Cenné papíry – směnky a dluhopisy – za firmami ze skupiny Arca dnes drží přes 1800 osob, 80 procent z nich pochází z Česka. Výše jednotlivých investic se pohybují od několika milionů korun až po vyšší miliony eur. Některé jsou už po splatnosti, jiným se splatnost blíží. 

Situace skupiny, kterou před 17 let založil slovenský investiční divoch Pavol Krúpa a dnes ji kontroluje jeho někdejší společník Rastislav Velič, se každým týdnem zhoršuje. Firmám ve skupině docházejí peníze, na neurčito se odsouvají potřebné investice. Veličův plán na záchranu skupiny s miliardovým majetkem a ještě vyššími dluhy zatím nepřichází.  

Koncem července všem investorům zaslal dopis, v němž jim oznámil, že skupina využila na Slovensku zákonnou ochranu před věřiteli kvůli situaci způsobené koronavirem. Uvedl také, že firma teď bude hledat způsoby, jak z tíživé situace ven. Od té doby šéf Arcy mlčí.

Podle informací týdeníku Hrot v tomto ohledu našly společnou řeč skupiny J&T a Natland Tomáše Rašky. Nepůjde ale o záchranu skupiny Arca v pravém slova smyslu. Tím méně o záchranu Veličova vedení. Spíše naopak. Obě skupiny se chtějí zhostit role jakýchsi agentů, kteří budou zastupovat zájmy věřitelů v případném insolvenčním řízení. Mezi nimi jsou kromě drobných podnikatelů i velké ryby českého a slovenského byznysu, často například klienti J&T Banky. Ta přitom sama patří mezi největší bankovní věřitele Arca Investments a její angažmá je tedy logické. 

Oficiálně to zatím Raška ani zástupci J&T nechtějí komentovat. Stejně tak se k situaci ve firmě minulý týden nevyjádřil Rastislav Velič. Skupinu, do které patří desítky společností, realitní projekty i průmyslové a energetické firmy, teď čeká měsíc pravdy. Její celkový dluh má podle neoficiálních informací překročit miliardu eur, tedy 27 miliard korun. Z toho přes 600 milionů eur je v krátkých směnečných emisích. Proti tomu stojí majetek, na jehož hodnotě se jednotliví aktéři příliš neshodnou. Jejich rozptyl se pohybuje v rozmezí od 250 až 700 milionů euro.  

Kdo nakonec do díry za 27 miliard korun spadne? A jak se vyvíjí válka mezi někdejšími společníky Pavolem Krúpou a Rastislavem Veličem? O tom si přečtete v aktuálním čísle časopisu Hrot, které vychází 31. srpna. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní