Červená, černá, nebo nula? Ruleta o daně se znovu roztáčí

Vůbec poprvé v historii se prakticky celý průmysl sjednotil pod hlavičkou jedné organizace, když loterijní lídr Sazka miliardáře Karla Komárka vstoupil do Institutu pro regulaci hazardních her. Načasování není náhodné.

Červená, černá, nebo nula? Ruleta o daně se znovu roztáčí
ilustrační foto | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Těch pár vět ministryně financí Aleny Schillerové zapůsobilo na českých hazardní byznys jako šoková terapie. Stačilo, aby v polovině září ministryně v deníku Právo jen tak mimoděk zauvažovala o zvýšení daní z hazardu a byznys, přes nějž ročně proteče bezmála 400 miliard korun, stál rázem v pozoru. 

Nově se tedy v jednom „týmu“ sešli odvěcí rivalové z „dobrého“ i „zlého“ hazardu (ať si o těch kategoriích myslíte cokoliv). Řeholův institut sdružuje přes 30 hazardních firem, mimo jiné sázkové kanceláře Tipsport, Fortunu, kasina a provozovatele hracích automatů, jako třeba Rebuy Stars a Merkur, a nyní tedy i loterie Sazku a Korunku.

Institut pro regulaci hazardních her založil mladý právník a někdejší šéf regulace na ministerstvu financí Jan Řehola v roce 2018 a Sazka, vědoma si své síly, jej dosud ignorovala a komunikaci se státem řešila po vlastní linii. Krizová doba si však očividně žádá krizová řešení. Jestli se firmám tato široká aliance nakonec osvědčí, není jisté. Přece jen každá z nich má za sebou trochu jiný příběh, odlišnou tržní pozici i obchodní model. A z povahy věci se jejich zájmy často neshodují.

Stát vymýšlí, kde vzít peníze pro zhuntovaný státní rozpočet, a právě hazard by mohl jednou s obětí. Na ministerstvu financí podle informací Hrotu vzniká dokument, který má se sazbami jednotlivých her opět hnout. Připomeňme, že naposledy se daně měnily loni. Podle Schillerové je v plánu zvýšit daně kurzovým sázkám a živým hrám. Ale na stole jsou údajně i jiné scénáře. 

O velké hazardní ruletě, kterou roztáčí vláda a ve které hazardní byznysmeni hrají o miliardy, si přečtete v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází 12. října. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní