Červená, černá, nebo nula? Ruleta o daně se znovu roztáčí

Vůbec poprvé v historii se prakticky celý průmysl sjednotil pod hlavičkou jedné organizace, když loterijní lídr Sazka miliardáře Karla Komárka vstoupil do Institutu pro regulaci hazardních her. Načasování není náhodné.

Červená, černá, nebo nula? Ruleta o daně se znovu roztáčí
ilustrační foto | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Těch pár vět ministryně financí Aleny Schillerové zapůsobilo na český hazardní byznys jako šoková terapie. Stačilo, aby v polovině září ministryně v deníku Právo jen tak mimoděk zauvažovala o zvýšení daní z hazardu, a byznys, přes nějž ročně proteče bezmála 400 miliard korun, stál rázem v pozoru. Ihned se aktivovala sdružení a firemní asociace, lobbisté, firemní analytici i armády právníků. Nadace hazardních firem obsadily billboardy, aby se národ dověděl, jaké blaho národu způsobují. A kdo tady nakupuje klavíry.

Jednotlivé typy hazardu se okamžitě začaly navzájem vymezovat a poukazovat na to, kdo je škodlivější a kdo vydělává na hře s lidským štěstím a sněním víc. Přesto se v září vůbec poprvé v historii prakticky celý průmysl sjednotil pod hlavičkou jedné organizace, když loterijní lídr Sazka miliardáře Karla Komárka vstoupil do Institutu pro regulaci hazardních her. Ten založil mladý právník a někdejší šéf regulace na ministerstvu financí Jan Řehola v roce 2018 a Sazka, vědoma si své síly, jej dosud ignorovala a komunikaci se státem řešila po vlastní linii. Krizová doba si však očividně žádá krizová řešení.

Nově se tedy v jednom „týmu“ sešli odvěcí rivalové z „dobrého“ i „zlého“ hazardu (ať si o těch kategoriích myslíte cokoliv). Řeholův institut sdružuje přes 30 hazardních firem, mimo jiné sázkové kanceláře Tipsport, Fortuna, kasina a provozovatele hracích automatů, jako třeba Rebuy Stars a Merkur, a nyní tedy i loterie Sazka a Korunka. Jestli se firmám tato široká aliance nakonec osvědčí, není jisté. Přece jen každá z nich má za sebou trochu jiný příběh, odlišnou tržní pozici i obchodní model. A z povahy věci se jejich zájmy často neshodují.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit