Když cena padá. Britové dostali zaplaceno za spotřebu zelené elektřiny

Velkoobchodní cena elektřiny v souvislosti s poklesem poptávky na energetických burzách padá. V Británii to vedlo k situaci, že zákazníci dostávají peníze za spotřebu i během dne.

Když cena padá. Britové dostali zaplaceno za spotřebu zelené elektřiny
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ve Spojeném království nedávno došlo prvně v historii k tomu, že část zákazníků, kteří mají vybraný zelený tarif, dostala zaplaceno za spotřebu elektrické energie i během dne. 

Přispěl k tomu souběh dvou faktorů. V neděli 5. dubna bylo poměrně větrno a slunečno, takže turbíny mohly dodávat do přenosové soustavy 40 procent britské spotřeby elektřiny, fotovoltaické parky přidaly dalších 20 procent. K tomu se přidal efekt poklesu poptávky kvůli omezením v souvislosti se šířením koronaviru.

 

Několik tisíc ostrovních domácností si tak mohlo prvně v historii užít pocit, že dostanou zaplaceno za spotřebovávanou energii i během dne, napsal deník The Guardian

Klesající poptávka

Pokles poptávky po elektřině byl způsoben tím, že byly po celém království zavřeny hospody a restaurace, školy, ale také řada výrobních firem. To znamená, že na britském trhu byla nejnižší cena elektřiny za posledních deset let. 

Negativní ceny elektřiny, tedy, že koncový zákazník dostane zaplaceno za spotřebu, byly dosud možné pouze v nočních hodinách. Naposledy k takové situaci došlo ve Velké Británii o víkendu na začátku prosince, kdy byli zákazníci vyzváni, aby přes noc pustili myčky nádobí a zabránili tím přetížení sítě kvůli nadměrné produkci elektřiny z větrných parků. 

Zaplaceno za odběr elektřiny dostali lidé, kteří mají speciální chytrý zelený tarif  s názvem Agile Octopus od společnosti Octopus Energy. Jedná se o několik tisíc domácnotí. 

Šéf Octopus Energy vysvětluje výhody tarifu Agile Octopus

Tarif je vhodný pro ty, kteří nespotřebovávají elektřinu v odpolední špičce mezi čtvrtou a sedmou hodinou odpoledne. Výhodný je například pro zákazníky, kteří si chtějí přes noc dobíjet elektromobil. Firma posílá zákazníkům textové zprávy, ve kterých oznamuje, v jakých hodinách dostanou peníze za spotřebovanou elektřinu. Cena za spotřebované kilowatthodiny se každý den aktualizuje podle velkoobchdních tarifů.

První dubnovou neděli dostali zaplaceno za každou kilowatthodinu v době mezi jedenáctou hodinou dopoledne a čtvrtou hodinou odpoledne. Za kilowatthodinu zákazníci mohli ušetřit 0,22 až 3,3 pence (sedm haléřů až jedna koruna) , aby spotřebovali elektřinu, které byl nadbytek, uvedla Octopus Energy. 

Epidemie koronaviru a související restrikce způsobily na ostrovech zhruba desetinový propad spotřeby elektřiny, vypočítala poradenská firma Cornwall Insight. Velkoobchodní cena elektřiny se v Británii od začátku roku propadla o třetinu. Velký vliv na to má také propad ceny ropy. V ostatních zemích Evropské unie dochází rovněž ke snížení poptávky pro elektrické energii. V Německu to je devět procent, v Itálii 30 procent, ve Španělsku a Francii okolo 20 procent.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní