Koronavirus bere Praze energii

Překvapivá data energetiků. Krize postihla hlavně Prahu, jinde je pokles spotřeby nižší.

Koronavirus bere Praze energii
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Krize způsobená epidemií koronaviru a omezením ekonomické aktivity dopadá hlavně na Prahu, naopak jižní Morava a jižní Čechy žádné zásadní omezení nevykazují. Vyplývá to z dat energetických společností o vývoji spotřeby elektřiny a plynu. Propad spotřeby elektřiny v hlavním městě se pohybuje od 15 do 20 procent. Krize též sráží ke dnu ceny energií.

Jako loni v květnu

Obchodní centra, hotely, kancelářské budovy, restaurace, letiště, metro a tramvaje. To jsou v Praze, kde téměř nenajdeme těžký průmysl, největší spotřebitelé elektrické energie. Jejich spotřeba po vyhlášení nouzového stavu prudce poklesla. Na celém zásobovacím území PREdistribuce se propad pohybuje od 15 do 20 procent.  „Domníváme se, že Praha je hustotou atypických odběrů a omezením veřejné dopravy ovlivněna propadem více, než je tomu v jiných distribučních územích,“ reagoval mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Naopak ČEZ Distribuce, která provozuje rozvodnou síť na více než polovině českého území, hlásí nižší pokles – okolo 10 procent oproti běžnému stavu. Ještě nižší pokles hlásí E.ON Distribuce, vlastnící rozvodnou síť na jihu Moravy a v jižních Čechách. „Celková spotřeba elektrické energie od vyhlášení nouzového stavu dne 12. března poklesla o přibližně tři procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku,“ řekla mluvčí skupiny E.ON Česká republika Martina Slavíková. 

 

Pokles spotřeby potvrzují i data správce páteřní přenosové soustavy, společnosti ČEPS. „Pokles maxima zatížení se pohybuje zhruba na úrovni 10 procent, jedná se o zhruba 1000 megawattů,“ uvedla mluvčí ČEPS Hana Klímová. Letošní březnová maxima spotřeby okolo 9500 megawattů tak odpovídají spíše typickým hodnotám pro měsíc květen. Pokud srovnáme pracovní dny na začátku loňského a letošního dubna, tak podle informací na webu ČEPS klesl hlavně výkon uhelných elektráren – o 1800 až 2000 megawattů.

Plyn roste

Jistým překvapením může být vývoj spotřeby zemního plynu. E.ON eviduje v jižních Čechách dvouprocentní nárůst spotřeby oproti loňskému březnu; projevilo se zde chladné počasí v některých dnech minulého měsíce. Distribuční síť GasNet, která pokrývá většinu území s výjimkou Prahy a jižních Čech, v posledních týdnech nepozoruje žádnou změnu ve spotřebě plynu oproti normálu. „Při porovnání s loňským rokem je celková distribuce plynu při zohlednění vlivu teploty srovnatelná,“ říká mluvčí GasNetu Aleš Gregorovič.

Vedlejším efektem snížené spotřeby jsou pády cen energií na spotových a vyrovnávacích trzích. Jak uvedl na svém webu správce energetického trhu OTE, elektřinu na 7. dubna bylo možné nakoupit po 25 eurech a plyn po osmi eurech za megawatthodinu. O rok dříve to bylo v pracovní dny okolo 50 eur, respektive 18 eur. Prospěch z těchto nízkých cen však má jen málokdo. Velcí dodavatelé energií nakupují energie v předstihu a vzhledem k poklesu spotřeby řeší hlavně to, jak se zbavit přebytků z dřívějších nákupů. 

Sektor energetiky se musel přizpůsobit i v jiných ohledech. Správci rozvodných sítí zavedli mimořádná opatření, aby omezili riziko nákazy u dispečerů a jiných klíčových profesí. Dodavatelé energií museli omezit provoz poboček a se zákazníky komunikují po telefonu či mailu. Odečet spotřeby energií bude probíhat formou samoodečtu. „Přerušili jsme odpojování elektřiny těch odběratelů, kteří jsou v prodlení s platbami evidentně vlivem současné pandemie,“ dodává mluvčí PRE Petr Holubec.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní