Čech, Slovák a metro

Daniel Křetínský posílil pozice v obchodním řetězci Metro a jde si pro 2,6miliardovou dividendu. Markety mezitím zachvátil koronavirus

Po letech bojů, dílčích výher a dílčích proher vstupuje angažmá českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho slovenského partnera Patrika Tkáče v řetězci Metro AG do klidnější fáze. A začíná se vyplácet. Svědčí o tom několik závěrů první virtuální valné hromady německého velkoobchodního gigantu.

Zaprvé: Akcionáři schválili navzdory pandemii za účetní rok 2019/2020, končící loňským zářím, dividendu ve výši 0,70 eura na akcii. Křetínského EP Global Commerce (EPGC) mezitím drží ve společnosti už 40,6 procenta kmenových akcií plus 10,84 procenta prioritních akcií bez hlasovacího práva. Čistým přepočtem to znamená pro EPGC slušný balík přesahující sto milionů eur, tedy 2,6 miliardy korun.

Zadruhé: Valná hromada posvětila nového člena dozorčí rady Romana Šilhu. Dlouholetého bankéře UniCredit Bank přetáhl Křetínský k sobě teprve loni do pozice šéfa pro oblast fúzí a akvizic společností EPGC a Vesa Equity Investment. Pod druhý ze subjektů spadají angažmá obou miliardářů ve společnostech, jako je britská pošta Royal Mail, televizní skupina ProSiebenSat.1 a řetězce Foot Locker, Casino a Sainsbury’s.

Smír mezi investory

Vedle šéfa EPGC, Itala Marca Arcelliho, tak má česko-slovenské miliardářské duo v kontrolním orgánu Metra už dva zástupce. Ačkoli se tím podle vyjádření šéfa dozorčí rady Jürgena Steinemanna pro deník FAZ nic nemění, zastoupení EPGC v dvacetičlenné dozorčí radě dlouho nebylo adekvátní pozici největšího investora.

I kdyby šlo výhradně o princip – což nejde –, museli Křetínský a spol. své postavení v radě posílit. Nově tak můžou směřování řetězce mnohem lépe kontrolovat a případně i ovlivňovat.

A pak je tu ještě zatřetí: Na konci roku skončil v pozici šéfa Metra Olaf Koch. Ten bránil plánům EPGC na ovládnutí společnosti a česko-slovenští investoři s ním měli četné spory. Na jeho místo od května nastoupí Steffen Greubel, manažer výrobce nářadí Würth.
Na Greubelovi se přitom Křetínský a Tkáč dopředu dohodli se zástupci druhých nejvýznamnějších akcionářů, skupin Beisheim a Meridian, které drží 23,06 procenta kmenových akcií. Stejně jako stvrzení Šilhova jmenování do dozorčí rady lze i shodu na novém CEO vnímat jako uzavření smíru mezi dvěma dříve znepřátelenými investory.

Pandemie v Metru

Pokud lze však mluvit o zklidnění vztahů na akcionářsko-manažerské úrovni, rozhodně to neplatí pro Metro jako takové. Řetězec s obratem 25,6 miliardy eur a 678 prodejnami ve 24 zemích bojuje s řadou problémů od propásnuté digitalizace po pandemii koronaviru.

Obrat skupiny se meziročně snížil o 5,4 procenta a EBITDA o 16,8 procenta na 1,16 miliardy eur. Mezi klíčové zákazníky Metra, v Česku fungujícího pod značkou Makro, patří restauratéři a malí obchodníci, jejichž provozovny jsou však aktuálně zavřené. I proto zástupci Metra nepřetržitě opakují, že věří v brzký konec lockdownu a chuť lidí k návratu do restaurací.

Alternativou je, že se velkoobchodní řetězec bude muset v nějaké formě alespoň částečně otevřít nikoli jen podnikatelům, ale i běžným zákazníkům, kteří už tak jako tak pod různými záminkami v marketech Metro nakupují.
Ne nadarmo také společnost v oznámení o Greubelově jmenování vyzdvihla, že se v minulé pozici zabýval i digitální transformací.

Jak dodává server Business Insider, jeho bývalý zaměstnavatel Würth je s 30procentním podílem online prodejů v B2B segmentu průkopníkem digitalizace, kterou Metro během úsvitu e-shopové éry zameškalo a léta se ji snaží dohnat. Nyní bude muset ještě přidat na tempu.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní