Epidemie českým miliardářům nesvědčí

Firemní výsledkovou sezonu v prvním pololetí letošního roku kazí koronavirus.

Epidemie českým miliardářům nesvědčí
Daniel Křetínský | Profimedia.cz

Zhoršení ziskovosti postihlo rovněž tři velké mezinárodní skupiny vlastněné českými miliardáři. Holding EP Infrastructure, který z 69 procent vlastní Daniel Křetínský, doplatil na menší přepravu ruského plynu přes slovenské území a také na horší výsledky tepláren v Česku. Čistý zisk se propadl téměř na polovinu – v prvním pololetí skupina z pohledu akcionářů vydělala 122 milionů eur (3,2 miliardy korun).

Sázková a loterijní skupina Sazka Group miliardáře Karla Komárka vykázala v prvním pololetí pokles tržeb o 28 procent a provozního zisku před odpisy (EBITDA) o 42 procent. Souvisí to s epidemií koronaviru, která dočasně vyřadila z provozu část distribuční sítě. Od třetího kvartálu se ve výsledcích pozitivně projeví nabytí majority v rakouské společnosti Casag, kde Sazka od konce června drží již 55,5 procenta akcií.

 

Energetická skupina Energo-Pro byznysmena Jaromíra Tesaře doplatila nejen na pokles spotřeby elektřiny na klíčových trzích v Bulharsku a Gruzii. EBITDA klesla jen mírně, avšak celkový výsledek za první pololetí skončil ztrátou 2,6 milionu eur (68 milionů korun). Může za to růst finančních nákladů, zaviněný nepříznivým vývojem měnových kurzů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit