Bylo to maso. Penta končí prodělečnou anabázi

Jaké to je, když investiční dravci narazí na skutečné řezníky? Anabáze skupiny Penta v masném průmyslu po 14 letech končí prodejem masokombinátů.

Bylo to maso. Penta končí prodělečnou anabázi
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Když koncem října 2010 miliardář a spolumajitel Penty Jaroslav Haščák osobně vyrazil z Bratislavy limuzínou do Vídně, šlo do tuhého. Nejel na nákupy ani za tamní kulturou. Spěchal do centrály rakouské bankovní skupiny Erste hasit požár nebývalých rozměrů.

Na kobereček si ho pozvali Wolfgang Hargassner, skupinový ředitel akvizičního financování, a šéf pro velké korporátní klienty Erste Group Gernot Heschl. Haščák měl rakouským bankéřům vysvětlit situaci kolem projektu středoevropských masokombinátů, které Penta od roku 2006 skupovala pod hlavičkou holdingu Carnibona Group.

Erste jako jedna z dlouholetých partnerských bank Penty pomáhala financovat nákupy producentů masa na Slovensku a v Maďarsku, po několika letech však byla vývojem masného byznysu Penty značně znepokojena. Ziskovost akvírovaných projektů se oproti předloženým plánům dramaticky propadla, čímž Penta porušila některé kovenanty, tedy podmínky akvizičního financování. Rázem se z toho stala natolik třaskavá záležitost, že místo lokálních manažerů Erste a České spořitelny v Praze a Bratislavě se do toho vložila přímo Vídeň. Ostatně nešlo o malé peníze.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit