Brno dohání Prahu. Alespoň co se cen bytů týče

Ceny nových bytů v moravské metropoli za rok vzrostly o čtvrtinu, 2+kk už stojí přes pět milionů.

Brno dohání Prahu. Alespoň co se cen bytů týče
ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník HROT

S vysokými cenami nových bytů, které se dostaly mimo možnosti střední třídy, se nepotýká pouze Praha. Zdatně jí sekunduje Brno, kde průměrná cena metru čtverečního nového bytu poprvé v historii přesáhla sto tisíc korun, vyplývá z pravidelné analýzy společnosti Trikaya. Nárůst cen je podobně jako v hlavním městě způsoben dlouhodobě nedostatečnou výstavbou. Tu limituje zejména nedostatečně flexibilní územní plánování. 

Dvakákáčko za pět milionů

Nejlépe se v uplynulých třech měsících prodávaly garsonky, a překonaly tak dlouhodobě největší zájem o byty dispozice 2+kk, které se od ledna do března prodávaly za cenu kolem 5,4 milionu korun. V brněnské nabídce je aktuálně 483 volných bytů v novostavbách. Během prvního čtvrtletí se do ní dostalo celkem 324 bytů, nicméně tři čtvrtiny z nich byly v jednom jediném rezidenčním projektu. 

Přestože byty neustále podražují a metr čtvereční nyní vyjde v průměru téměř na 109 tisíc korun, kolem 40 procent těchto nově nabízených bytů je již rezervovaných. „Kdyby se do prodeje tento významný projekt nedostal, v brněnské nabídce by bylo jen 244 volných bytů, což je extrémně nízké číslo. Město by proto mělo co nejdříve představit plán, jak se mají rezidenční projekty rozvíjet, jinak se tento raketový růst cen nezastaví,“ varuje Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. Ceny podle něho žene vzhůru především zkostnatělé územní plánování spolu s pomalými a náročnými povolovacími procesy nových staveb, ale také zdražování pozemků a stavebních prací včetně materiálů.

 

Přesně před rokem stál nový byt v nabídce o milion korun méně než nyní, meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent. Nejvíce podražily momentálně nejžádanější garsonky, a to o celých 34 procent. Našetřit si na ně zájemci musí necelé čtyři miliony korun. „Ve velkém se začne přecházet do nájemního bydlení, což pouze podporuje skupování bytů velkými hráči a nemovitostními fondy. Běžní občané se zájmem o vlastní nemovitost se budou i nadále stahovat za hranice Brna a porostou náklady na infrastrukturu i provoz města,“ upozorňuje Alexej Veselý.

Dělejte s tím něco

Za alarmující považuje současnou situaci Asociace brněnských architektů a stavitelů (ABRAST). „Rozumíme, že růst cen brněnských bytů souvisí s celosvětovým hladem po stabilních investicích. Ceny nemovitostí rostou v době současné pandemie téměř všude na světě. Přesto si troufáme tvrdit, že je jen málo míst na světě, kde se ceny nemovitostí zvedly za posledních pět let na dvojnásobek,“ reaguje Marek Vinter, předseda správní rady ABRAST. Asociace proto vyzývá vedení magistrátu, ostatní odbornou veřejnost a ekologické a další aktivisty k nové  diskusi o tom, kam a jak Brno směrovat. „Věříme, že jsme společně schopni zvýšit nabídku bytů v Brně – a tím alespoň zbrzdit další nárůst cen – a zároveň nepoškodit jiné chráněné zájmy, jako jsou například ochrana životního prostředí a památková péče,“ dodává Vinter.

Zastupitelé Prahy tento měsíc schválili Strategii rozvoje bydlení. „Domníváme se, že následování jasně stanoveného plánu, jak situaci zlepšit ve střednědobém horizontu, v Brně chybí. Vyzýváme vedení města k činnosti. Neudělejte stejnou chybu jako vaši předchůdci. Výsledky jejich laxního přístupu pociťují každodenně všichni obyvatelé Brna,“ říká Vinter.