Bod pro soud

Městský soud vyškolil Babišův kabinet z demokracie.

Nestává se často, aby rozhodnutí soudu vypovídalo zároveň o politice vlády. Nedávný verdikt Městského soudu v Praze, který smetl povinnost nošení roušek, je ovšem výjimkou. Usvědčil vládu z toho, jak malý zájem má o situaci, kdy musí omezovat svobodu. Tedy jak malý zájem má o své občany.

Soud konkrétně zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazovalo pohyb lidí bez roušky v budovách, ale i na ostatních veřejných místech v zastavěných částech obce. 

Nařízení se ruší k 21. listopadu. Nejde ovšem o vítězství odpůrců nošení roušek. Že stát může v mimořádné situaci taková nařízení uvést v život, soud sám o sobě nezpochybnil. Šlo mu o proces samotný, jak stát takto důležité omezení přichystal. Lapidárně řečeno, soud státu vytkl, že ho do života lidí a jejich práv „hodil vidlemi“.

Soudu konkrétně vadilo, že ministerstvo zdravotnictví použilo stejné argumenty už jednou při vyhlašování dřívějších opatření a nijak je nevysvětlilo v kontextu nynější situace. Je to, jako kdyby dítě ve škole použilo dvakrát stejnou omluvenku a jen přepsalo datum. Každý učitel by takového žáka vyhodil. Ministerstvo, potažmo vláda, se ale takto beztrestně chová. 

A to není v pořádku nejen z hlediska práva. Vláda svým arogantním chováním lidem říká, jak k jejich svobodě, notabene ve dnech výročí sametové revoluce, přistupuje.  

Samozřejmě že není pro ministerstvo těžké napsat nové odůvodnění, které už u soudu projde. Má na to ještě pár dní a snad to stihne. Ale tato lekce z demokracie byla i přesto velmi cenná.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.