Bivoj rekordman

Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech slaví deset let. K narozeninám si nadělila spin-off a tři světové rekordy

Bivoj rekordman
Laserový výzkum probíhá v superčistých laboratořích, kde vědci pracují v celotělových oblecích, jejichž nezbytnou součástí jsou i speciální ochranné brýle. | Archiv HiLASE

„Dolní Břežany jsou takovou Mekkou pro laserový výzkum a vývoj – takto špičkové lasery nemají nikde na světě,“ prohlašuje vedoucí výzkumného centra HiLASE Tomáš Mocek. „Ve vědecké komunitě jsme mezinárodně známí a respektovaní. Podařilo se nám vybudovat jedinečný koncept ‚vše pod jednou střechou‘. Máme zde velmi silný vlastní vývoj laserových systémů a souvisejících technologií, stejně jako aplikační stanice, kde jsou naše lasery využívány. Součástí jsou i velmi kvalitní skupiny teoretického modelování,“ popisuje Mocek, čím se břežanské centrum liší od těch ostatních.

Pracoviště HiLASE se zaměřuje především na přenos laserových technologií do průmyslu a praxe. Přes cestu ležící ELI Beamlines se orientuje zejména na základní výzkum a společně s dalšími dvěma centry, ELI ALPS v maďarském Szegedu a ELI NP v rumunském Măgurele, tvoří mezinárodní výzkumnou infrastrukturu sloužící pro vědce z celého světa.

Za hranicí Prahy

Důvodů, proč světové výzkumné centrum sídlí v malé obci za Prahou, je několik. „Vznik centra byl více než z osmdesáti procent financován z prostředků Evropské unie a podle tehdejších podmínek nebylo možné stavět v Praze. Přirozeně jsme ale hledali lokalitu v její blízkosti, abychom mohli interagovat s pražskou vědeckou infrastrukturou a pro mezinárodní spolupráce měli dobrou dostupnost letiště,“ říká Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, pod který obě břežanská centra spadají. „Stejně důležité ale bylo to, že jsme potřebovali dostatečně velký pozemek, který je geologicky velmi stabilní, což se sešlo právě v Dolních Břežanech,“ popisuje Prouza české „Silicon Valley“, kde stojí nejstabilnější budovy na světě. Iniciátorem celého projektu ELI na celoevropské úrovni byl i fyzik Gerárd Mourou, nositel Nobelovy ceny za průlomové vynálezy v oblasti laserové fyziky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit