A teď Česko zezelená

Na dotace z Modernizačního fondu v objemu 150 miliard korun dosáhnou i velké energetické skupiny ČEZ, EPH a Sev.en.

A teď Česko zezelená
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Nové fotovoltaické elektrárny, náhrada hnědého uhlí za zemní plyn nebo biomasu, elektrifikace dopravy i průmyslu, budování komunální energetiky či využití energie s vyšší účinností. Takové jsou priority Modernizačního fondu, jehož prostřednictvím stát v následujících deseti letech rozdělí nejméně 120 miliard korun, ale může to být i více než 150 miliard.

Oproti evropským fondům zaměřeným na podnikání bude poskytování těchto dotací vstřícnější. Dosáhnou na ně totiž i velké energetické skupiny ČEZ, EPH a Sev.en. O miliardový balík se přetahují velké firemní skupiny s menšími firmami, ale zatím to vypadá na vítězství prvního týmu. Dvě třetiny peněz totiž stát přednostně nabídne velkým znečišťovatelům, zařazeným do unijního systému obchodování s emisemi. 

Investičním hitem se nejspíš stanou nové solární parky. Jejich umístění na zemědělské půdě zůstane i nadále zapovězeno, ale stavět je bude možné v lokalitách ovlivněných průmyslovou či těžební činností. Třeba ČEZ by rád v okolí uhelných elektráren a lomů v Ústeckém kraji umístil fotovoltaické elektrárny o výkonu až 500 megawattů. Podle zdrojů týdeníku Hrot však má velké solární projekty v šuplíku i skupina Severní energetická (Sev.en) miliardáře Pavla Tykače a EPH kontrolované Danielem Křetínským.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit