Žoldnéř, nebo kontraktor

Soukromé vojenské společnosti používá Západ i Rusko. Rozdíl mezi nimi je však obrovský

Žoldnéř, nebo kontraktor
ilustrační foto | Profimedia.cz

Think-tank DCDC (Development, Concepts and Doctrine Centre), který spolupracuje s britským ministerstvem obrany, vydal v roce 2015 studii s názvem Future Operating Environment 2035. Cílem této studie bylo předpovědět trendy, které budou mít v roce 2035 strategický dopad na podobu operačního prostředí ozbrojených sil, a umožnit tak britské armádě přizpůsobit tomuto budoucímu prostředí svůj rozvoj.

Kromě řady jiných, neméně zajímavých předpovědí například o nových technologiích zmiňuje tato studie také růst významu nestátních aktérů, kteří budou mít podstatně vyšší vliv na světové dění, než je tomu dnes. Studie zmiňuje především nadnárodní korporace, nevládní organizace a představitele místních samospráv, ale do stejné skupiny patří i soukromé vojenské společnosti.

Dobrodruzi ve třetím světě

Vnější obraz těchto společností či jednotlivců v očích veřejnosti prošel v posledních dekádách dramatickým vývojem. Na přelomu 70. a 80. let byla žoldnéřská profese veřejnosti na Západě známa hlavně díky časopisům jako Soldier of Fortune, který byl jedním z opěrných bodů úspěšného náboru cizinců do občanské války v Rhodesii. Nejen toto působení na nějakou dobu zarámovalo obraz žoldnéřů především na problematická působení ziskuchtivých dobrodruhů v občanských válkách zemí třetího světa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit