Zelená revoluce na smeťáku

Maximálně využít podmínky, a kde to je jen trochu možné, tam postavit solární nebo větrné elektrárny. Tyto zdroje pak budou chrlit kilowatthodiny zelené elektřiny, která rozpohybuje firmy a domácnosti. A hlavně, pomůže zachránit planetu před škodlivými emisemi. Tento plán se ale trochu zadrhnul, výstavba zelených elektráren neběží tak rychle, jak se počítalo, a navíc to není tak úplně zelené, jak se na začátku tvrdilo.

Spíš to vypadá na pořádnou mrzutost. Pomalu se blíží doba, kdy skončí životnost desítkám těchto energetických zařízení a bude mimo jiné nutné zpracovat a zrecyklovat stovky tisíc tun vysloužilých solárních panelů. Je tu ale trochu problém, kvůli finanční náročnosti se do toho nikomu moc nechce, a tak reálně hrozí, že místo recyklace a dalšího využití surovin, které panely obsahují, skončí vysloužilci zelené revoluce někde „provizorně“ na smeťáku. Tento problém se netýká jen Česka, ale vlastně celého světa. Více k tématu najdete v novém Hrotu.

Jedním z nejčastějších druhů rakoviny, který postihuje mužskou populaci, je nádor prostaty.  Díky neustálému vývoji ve zdravotnictví je takřka ve všech případech léčitelný a pacient v poklidu umře na nějakou jinou nemoc nebo stářím. Má to ale jednu podmínku, na rakovinu prostaty se musí přijít včas, což je v případě velké části mužské populace s ohledem na její vztah k preventivním prohlídkám trochu problém. Jak to může dopadnout, když se taková prevence podcení, čtěte v reportáži o robotických operacích rakoviny. Čtení to není chvílemi moc příjemné, ale určitě zajímavé a poučné.

Začalo to ve fotbale, pokračuje v hokeji. Dvě největší sázkové kanceláře, Tipsport a Fortuna, se již delší dobu okopávají v boji o větší vliv nad českým fotbalem. Teď se jejich boj přesunul i do dalšího, v Česku druhého nejpopulárnějšího, sportu, do hokeje. Stejně jako ve fotbale i v hokeji čeká nezávislé pozorovatele pěkná podívaná. Kdo vyhraje, se teď dá jen stěží odhadnout. Možná se ale dočkáme velkého překvapení. Na svou příležitost trpělivě čekají i zahraniční konkurenti Tipsportu a Fortuny.

V novém vydání Hrotu najdete i další nové texty a informace. Třeba v rozhovoru s Pavlem Vajskebrem se dozvíte, proč jeden z nejúspěšnějších ředitelů v Česku už nechce být manažerem, po pěti letech odchází z největšího sportovního řetězce Sportisimo a přechází na post investora. Nebo proč rodiče mají stále větší problém financovat sportovní aktivity svých dětí.

Příjemné čtení.