Zapomeňte na akcie, investujte do důchodců

Investovat zní mnohem lépe než prožrat. Návrhy na zvýšení důchodů nebo podpory v nezaměstnanosti nejsou nic než předvolební dárečky.

Také váháte, kam v krizi uložit peníze? Pro investory, kteří se obávají rizika akcií, ale zároveň nechtějí reálně prodělat na spořicích účtech, mají radu sociální demokraté: investujte do důchodců.

Stejný postup chystá ostatně i vláda – prý se to vyplatí. Že to zní jako nesmysl? Samozřejmě to je nesmysl. Existuje více definic investice. Ani jedna z nich ale nehovoří o tom, že investovat znamená půjčit si peníze a ty utratit za běžnou spotřebu. Nejen Hamáček s Maláčovou ale mají trik s matením pojmů ve své výbavě. Stejně argumentuje i premiér Babiš. 

Investovat, to totiž zní mnohem lépe než prožrat. Každý soudný člověk ale vidí, že návrhy na zvýšení důchodů nebo podpory v nezaměstnanosti nejsou nic než předvolební dárečky potenciálním voličům levicové koalice.

Šílené nápady, jak rozházet desítky miliard, přicházejí už dnes, kdy se blíží „jen“ krajské a senátní volby. Až půjde do tuhého – příští rok před volbami do Poslanecké sněmovny –, dají se očekávat rozdávací orgie. Ostatně ministryně financí Alena Schillerová si pro to připravuje půdu, když naznačuje, že bez 300miliardové sekery nebude umět sestavit rozpočet ani na rok 2021.

Koronavirus předvolebnímu rozdávání otevřel stavidla dokořán: pod pandemii se dá schovat cokoliv. Když chceme zachránit ekonomiku, kdo by hleděl na miliardu tady nebo miliardu tam? Za rok tak nejspíš budeme ještě se slzou v oku vzpomínat na nejhoršího ministra financí Sobotku nebo okřídlené „zdroje jsou“ někdejšího premiéra Špidly.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní