Za pět brouků k soudu

Desítky amatérských entomologů jsou stíhány kvůli sbírkám hmyzu. Stát přitom v mnoha případech nedokáže vzácné motýly a brouky v přírodě účinně chránit

Za pět brouků k soudu
Ladislav Klapka v místě, kde před časem se svým kolegou nasbíral v rámci výzkumu několik chráněných brouků. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Ladislav Klapka ještě jako amatérský entomolog pověsil před lety na internet fotku jednoho brouka a nabídl jej k prodeji. Nevědomky tím spustil lavinu událostí, které skončily jeho trestním stíháním a nepravomocným odsouzením. Obrázek na netu visel jen pár hodin. Někdo totiž Klapku upozornil, že jde o chráněný druh. A tak ho Klapka stáhl. „Tehdy jsem v entomologii začínal, nebyl jsem si toho vědom,“ vysvětluje.

O to více byl překvapen, když mu po několika letech přišlo předvolání na policii – právě kvůli onomu „internetovému“ brouku. Vysvětlením to neskončilo, následovala domovní prohlídka. „Přijely dvě dodávky policistů. Bydlel jsem tehdy v malé vesnici, všichni koukali, co se to děje,“ říká Klapka, který mezitím začal pracovat ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Policisté zabavili zhruba dvacet brouků, ačkoli většina z nich patřila právě muzeu a Klapka je v době koronaviru preparoval doma. „Přišlo mi, jako by si policie myslela, že jsem nějaký překupník,“ říká.

Největším problémem se ukázalo pět střevlíků zlatých, kteří patří mezi chráněné. Před lety pomáhal s rozsáhlým faunistickým průzkumem daného druhu. Dokonce existuje úřední dokument, který odchyt střevlíků v rámci výzkumu povoluje.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit