Z Blatného do louže

Úkol pro nového ministra? Musí prodat blížící se vítězství nad covidem před volbami voličům jako úspěch této vlády.

Na konci ministra zdravotnictví Jana Blatného je zajímavé snad jen to, jak nad ním lkají opoziční politici jako nad pádem hradby proti agresivní ruské rozpínavosti, jejímž nejagresivnějším projevem zřejmě má být vakcína Sputnik. Ve stejný den bavorský premiér Markus Söder oznámil dohodu, podle níž se bude tenhle injekční agresor vyrábět ve starém dobrém katolickém Bavorsku. Tam ani v civilizovaném Česku nikdo nikdy neaplikuje neověřenou vakcínu. Zvláště když nyní na Slovensku přišli na to, že dodaný Sputnik není úplně totožný s tím ve světě představeným. Mimochodem, autor by aplikaci ruské vakcíny povolil u dobrovolníků, aby se ověřila účinnost proruských dezinformačních webů, proti nimž tak zarputile bojujeme za peníze daňových poplatníků.

A exministr Blatný? Ten svým působením jen podepřel zlé jazyky, které už při jeho jmenování tvrdily, že mu do křesla pomohl jeho tehdejší šéf, aby se ho konečně zbavil. Na ministerstvu toho moc nezměnil. U moci a vlivu zůstala a spíše byla posílena prymulovská lockdownová junta, s výsledky jejíž práce jsme denně konfrontováni a kvůli níž vláda musela zrušit emisní limity pro krematoria.

Iluzorní efekt

V této souvislosti stojí za to všímat si posledního vývoje u našich nejbližších sousedů, kde exaktně prověřují fungování dvou odlišných strategií. Sebastian Kurz v Rakousku v únoru pravil, že lockdown po šesti týdnech už nefunguje, a začal uvolňovat. Otevřel školy a obchody a v nejméně zasaženém Vorarlbersku i restaurace. Německo drží Angela Merkelová zadrátované skoro jako Česko a lockdown prodloužila do 18. dubna.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit