Vzadu na nulu

Diplomatická bitva o Ukrajinu probíhala minulý týden relativně opatrně. V pozičním boji měl mírně navrch Putin

Vzadu na nulu
Francouzský prezident Emmanuel Macron po jednání s Putinem vítězoslavně prohlásil, že „Rusko nebude příčinou další eskalace“ napětí v ukrajinské krizi. Neville Chamberlain po návratu z Mnichova také hlásal: „Přivezl jsem mír!“ | Profimedia.cz

Hrozba otevřeného válečného konfliktu v diplomatické bitvě o Ukrajinu minulý týden mírně oslabila. Západu se ovšem nepodařilo rozptýlit podezření, že jeho jednotlivým hráčům jde především o vlastní triko – a že přitom zhusta nevidí vzájemnou spolupráci jako nejlepší řešení.

Těžké váhy byly na programu hned na začátku týdne. Francouzský prezident Emmanuel Macron odletěl do Moskvy, kde absolvoval pětihodinové jednání s kremelským vládcem Vladimirem Putinem. Opačným směrem naopak cestoval čerstvý německý spolkový kancléř Olaf Scholz, aby se setkal s prezidentem Spojených států Joem Bidenem.

Kancléř v kleštích

Ačkoli hlavním námětem hovoru byla v Kremlu i v Bílém domě pochopitelně Ukrajina a napětí kolem jejího vztahu s Ruskem, v obou rozhovorech šlo o mnohem víc. Pro lepší porozumění komplikované diplomatické situaci je dobré začít v Americe.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit