Veverka se vrací do boje o rypadla za miliardy

Každým dnem by měla skončit vleklá a bolestivá insolvence výrobce důlní techniky Noen. Hra o to, kdo lukrativní trh s těžkou důlní technikou ovládne, ale teprve začíná.

Veverka se vrací do boje o rypadla za miliardy
ilustrační foto | Profimedia.cz

Kromě nových vlastníků Noenu, kterými jsou nástupci zesnulého podnikatele Martina Ulčáka, se jí zúčastní také ocelářský magnát Tomáš Chrenek a někdejší vládce Noenu Jaroslav Veverka starší. 

Noen z insolvence vytahují Hutní montáže, část starých Vítkovic, které získal Ulčák. Ty s Noenem historicky spolupracují. Ulčákovi lidé připravili reorganizační plán, v jehož rámci byznys a zhruba polovinu lidí převzaly právě Hutní montáže. Týkalo se to i lukrativní zakázky pro Severočeské doly na velkorypadlo KK1600 za více než miliardu korun. 

Na jedné straně došlo k uspokojení zajištěných věřitelů, zejména banky UniCredit, a na druhé ke značnému osekání dluhů u nezajištěných věřitelů. Plán přes dílčí odpor některých nezajištěných věřitelů, kteří podle něj přišli o 99 procent svých peněz, nakonec prošel a nedávno jeho splnění konstatoval také insolvenční správce.

„Noen má svou hodnotu v jedinečném know-how, které se ve firmě nachází, v projektové dokumentaci, v lidech a také v referenci značky, která má ve světě stále dobrý zvuk,“ říká generální ředitel Hutních montáží Vladimír Bindzár. V podniku skončilo přes 30 lidí z 80 zaměstnanců Noenu, podle Bindzára hlavní mozky firmy.

 

Hutním montážím a původnímu Noenu ale roste v sousedství agresivní konkurence. A nestojí za ní nikdo jiný než Jaroslav Veverka, někdejší majitel hokejového Chomutova a muž, který Noen přivedl ke krachu a mnohamiliardovým dluhům. 

Veverka se dal dohromady s bohatým spojencem – Tomášem Chrenkem a jeho společníky ze Třineckých železáren. Společně rozvíjejí společnost Ekostrojírenství Třinec, která se také zabývá stroji na povrchovou těžbu, zauhlováním a projekční činností. Nabízí tedy podobné činnosti jako Noen.

„Tohle je byznys o skutečných znalostech, dlouholetých zkušenostech a vztazích. Já budoval firmu 30 let, know-how odešlo se mnou. Pokračovatelem byznysu Noenu určitě nebude Noen, a. s., ani Hutní montáže, bude to úplně jiná firma,“ naznačuje Jaroslav Veverka, který dnes zastává pozici místopředsedy dozorčí rady Ekostrojírenství Třinec.

Podle mluvčí Třineckých železáren Petry Mackové Juráskové ve firmě Veverka podíl nemá. „K jeho roli se dá obecně říci, že pro firmu je každá zkušenost přínosem,“ uvedla mluvčí. Za Veverkou odešla do Třince z Noenu také část zaměstnanců.

Více o válce o rypadla čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot, které vyšlo v pondělí 3. srpna. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní