Miliardový poklad v hlušině

Kanadský podnik Euro Manganese plánuje vydobýt ze starých hald u Chvaletic víc než jeden milion tun manganu.

Miliardový poklad v hlušině
Hlavním producentem manganu v Evropě je Ukrajina, kde těžaři vyprodukují ročně až 1,75 milionu tun manganové rudy. Záměr kanadských těžařů v Česku je proti tomu skormnější, počítají s produkcí 50 tisíc tun čistého manganu za rok. Projekt je nyní ve fázi posouzení dopadů (EIA). | Shutterstock.com

Minulé století patřilo uhlí a uranu, v současném století se Česko může dostat do první ligy v těžbě lithia. Ale není to zdaleka jediný pozoruhodný kov, který lze u nás průmyslově dobývat a zpeněžit. Těžební firma s kanadským kapitálem například objevila poklad ve starých haldách po těžbě pyritu u Chvaletic v Polabí. Tímto pokladem je méně známý kov mangan.

Jeho využití je poměrně široké – přidává se do speciálních ocelí a slitin používaných v leteckém průmyslu či při výrobě nápojových obalů. Jeho význam poroste díky nástupu elektromobility a ukládání energie – mangan by totiž měl zčásti nahradit drahý a nedostatkový kobalt v lithium-iontových bateriích. Část dodávek na světový trh bude pocházet z Česka – tedy pokud projde všemi koly schvalovacího řízení záměr předložený firmou Mangan Chvaletice. 

S původním záměrem přišli čeští podnikatelé, v roce 2016 firmu koupil kanadský juniorní těžební podnik Euro Manganese. Ten na svém webu přiznává, že se jedná o velmi lukrativní byznysovou příležitost. Čistou současnou hodnotu projektu si nechal odborným posudkem vyčíslit na 593 milionů amerických dolarů (13,6 miliardy korun), a to při desetiprocentní diskontní míře. Pro srovnání: australská EMH vyčíslila hodnotu projektu na těžbu lithia u Cínovce na 1,1 miliardy dolarů. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit