Ve Vysočanech vznikne nová čtvrť. Praha 9 chce být druhým Karlínem

Při budování nové čtvrti s tisíci byty, kancelářemi a obchody má hrát prim radnice. Vykoupí kvůli tomu pozemky od soukromého investora.

Ve Vysočanech vznikne nová čtvrť. Praha 9 chce být druhým Karlínem
Vizualizace nové čtvrti na Praze 9 | Qarta architektura

Nové náměstí Emila Kolbena a v jeho okolí čtvrť s tisíci byty, kancelářemi, obchody i školou. Radnice Prahy 9 představila ambiciózní plán na kompletní přeměnu pozemků, většinou brownfieldů, kolem pražské O2 areny. Od zástavby v jiných čtvrtích se liší hlavně v tom, že Praha 9 plánuje mít rozhodující slovo při určování, co a kde soukromí investoři postaví.

Plán starosty městské části Tomáše Portlíka se inspiroval v zahraničí, konkrétně v hamburské čtvrti HafenCity. Podobně jako v německém městě chce radnice nejprve vykoupit část pozemků v okolí stanice metra Českomoravská. Teprve až naplánuje, jaká výstavba by v jednotlivých částech měla vzniknout, prodá je po jednotlivých parcelách soukromým developerům.

Vizualizace nové čtvrti na Praze 9
Qarta architektura

Momentálně patří zhruba tři hektary pozemku v okolí O2 areny společnosti Howden ČKD Compressors. „Máme zkušenost s parkem Přátelství, kde nám veřejnost dala mandát koupit pozemky a dotvořit je pro lidi. Teď chceme postavit nové centrum, na kterém by se mohli podobně jako v Hamburku podílet ti nejlepší architekti,“ tvrdí starosta Tomáš Portlík.

Přestože pozemky městská část teprve plánuje vykoupit, už teď má poměrně jasnou představu, jak by nová čtvrť v bývalé průmyslové části hlavního města měla vypadat. Urbanistickou studii, která kromě tří hektarů koupených městem řeší i dalších sedm hektarů jiných majitelů, zpracoval ateliér Qarta Architektura.

Centrem zástavby by podle studie mělo být nové náměstí Emila Kolbena. Na jedné straně by navázalo na stávající budovy v okolí O2 areny školou a školkou, na opačném konci architekti navrhují postavit výškové domy. „Výšková zástavba naváže na stávající rezidenční dům Eliška, prostor dotvoří a vnese do něj jasné prvky, které přispějí k lepší orientaci v území,“ popisuje autor studie Jiří Řezák. 

Konkrétní podobu plánované čtvrti, která má podle architekta potenciál stát se novým Karlínem, ještě mohou ovlivnit starousedlíci, pro které chystá radnice anketu, v níž se k plánům místní vyjádří. O budoucí výstavbě chce Tomáš Portlík jednat také s majiteli okolních pozemků. Celkem by podle plánů mohlo na deseti hektarech vyrůst na 3,5 tisíce bytů a 56 tisíc metrů čtverečních plochy pro služby.