Vánoce na sekeru

Přesun vánočních nákupů na internet s sebou přinesl nový trend: je jednodušší si na dárky půjčit. Společně s koronakrizí je to koktejl zaručující nárůst exekucí

Vánoce na sekeru
Mall.cz (ilustrační foto) | foto Tomáš Turek týdeník HROT

Nakupte dnes, zaplaťte po Vánocích. Vyzkoušejte si naše zboží, peníze nám můžete poslat až za měsíc. Velká část lidí letos vybírá dárky na internetu, a tak se nevyhnutelně musí setkat s lákavými nabídkami prodejců, jak „ušetřit“. Anebo jak si nákup zpříjemnit alespoň tím, že za něj nemusí platit hned.

„Je to poměrně nový fenomén a tlak na to, aby zákazník na nabídku klikl a odloženou platbu získal, je strašně silný. Je tu velká konkurence, která se zostřuje,“ vysvětluje finanční analytik společnosti Člověk v tísni David Borges, který se zabývá právě problematikou úvěrů a dluhů.

Zájem o nové služby potvrzují i přední e-shopy. „Očekáváme, že s odloženou platbou nakoupí střední desítky tisíc lidí. Většina z nich pak využije možnost odložit placení až do ledna,“ odhaduje šéf fintechové firmy Mall Pay Adam Kolesa.
Hlavním rizikem odkladů splátek podle Davida Borgese je, že některé firmy kvůli konkurenčnímu tlaku nehledí zdaleka tak bedlivým pohledem na to, zda zákazník vydělává dost, aby byl schopný splácet. „Jakmile po vás budou chtít, abyste na webu vyplňovali kvůli odložené platbě mnoho údajů, jednoduše zavřete jejich web a půjdete jinam,“ dodává analytik.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit