Vánoce na sekeru

Přesun vánočních nákupů na internet s sebou přinesl nový trend: je jednodušší si na dárky půjčit. Společně s koronakrizí je to koktejl zaručující nárůst exekucí.

Vánoce na sekeru
Mall.cz (ilustrační foto) | foto Tomáš Turek týdeník HROT

Měsíc až dva před největšími svátky v roce představují zároveň největší žně pro banky a nebankovní poskytovatele půjček. „V období před Vánoci, zejména v říjnu a listopadu, je tradičně vyšší zájem o spotřebitelské půjčky. V průměru je v těchto dvou měsících ve srovnání s ostatními měsíci v roce nárůst nových půjček o 20 až 25 procent,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík. 

Letošní rok nicméně bude poněkud jiný. Zavření kamenných obchodů a přesun velké části nákupů dárků na internet finanční instituce o tradiční „štědrý podzim“ připravily. Pokles objemu úvěrů je podle nich signifikantní.

Neznamená to, že by ti lidé, kteří si zvykli nakupovat na dluh, změnili názor. Společně s internetovými nákupy se totiž stále žádanějšími stávají také splátkové prodeje a především novinka – nákup s odloženými splátkami. E-shopy touto nabídkou lákají zákazníky, aby nakoupili v prosinci, ale zaplatit jim stačí v lednu.

„Je to poměrně nový fenomén a tlak na to, aby zákazník na nabídku klikl a odloženou platbu získal, je strašně silný. Je tu velká konkurence, která se zostřuje,“ vysvětluje finanční analytik společnosti Člověk v tísni David Borges, který se zabývá právě problematikou úvěrů a dluhů. Problém je podle něj v tom, že nejde o klasický úvěr. E-shopy tak nemusí prověřovat zákazníky tak důkladně, jako to dělají banky u spotřebitelských úvěrů. A právě toho některé z nich využívají.

Společně s koronakrizí tak může být zaděláno na problém. V příštím roce očekávají odborníci na dluhovou problematiku nárůst počtu nesplácených půjček (či nezaplacených odložených splátek) a nakonec i exekucí.

V čem jsou odložené splátky zrádné? Jak se obchodníci vymáhají peníze od těch, kteří na odloženou platbu pozapomenou? A na co si Češi před Vánocemi půjčují nejraději? Dočtete se v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 14. prosince.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní