Hypoteční sprint 2020. Trhu pomohlo i snazší refinancování

Větší úspory obyvatel a snazší refinancování podpořily trh hypoték.

Hypoteční sprint 2020. Trhu pomohlo i snazší refinancování
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Navzdory prvnímu českému lockdownu a skutečnosti, že banky byly zaměstnány procesováním odkladů splátek, se nový hypoteční byznys v roce 2020 stále čile točil. Objemy nově poskytnutých hypoték na celém trhu vzrostly meziročně za první polovinu roku o 33 procent. Na pozitivním meziročním výsledku druhého čtvrtletí se promítl růst průměrné výše hypotéky o 0,4 milionu na 2,6 milionu korun. Zvýšenému zájmu pomohlo, stejně jako výsledkům dalších měsíců, vládou oznámené zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Většina bankovních klientů, kteří na jaře s podpisem hypotéky váhali, se nakonec v létě přece jen tento krok rozhodla uskutečnit. I další zájemci v průběhu jara došli k závěru, že do nemovitosti investují. Poptávka se zvedla jak v oblasti vylepšování vlastního bydlení, tak k vytvoření venkovského útočiště před koronavirovou pandemií. 

Realitní makléři hlásili již od konce jara zvýšenou poptávku po chatách a chalupách. Hypoteční dluh českých domácností vzrostl za červen a červenec o nevídaných 21 miliard korun (takový krátkodobý růst jsme mohli vidět naposledy v prosinci 2007 při zvýšení DPH aplikované na nové byty – tehdy vzrostl hypoteční dluh českých domácností dokonce o 24 miliard korun za jediný měsíc).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit