Válka bude

Kybernetická válka mezi Ruskem a Západem se nekoná. Ještě před pár týdny varovali odborníci na kybernetickou bezpečnost před tím, že každá západní země, která nějakým způsobem podpoří Ukrajinu, musí počítat s ruskou odvetou v podobě kybernetických útoků. Radovat se ale z toho, že jsme v tomto sektoru přečkali vše bez vážnějších incidentů, je předčasné. Ruští kyberzločinci zatím mají dost práce na Ukrajině a lidé z oboru se shodují na tom, že až se jim trochu uvolní kapacity, zcela jistě se porozhlédnou po cílech na Západě a spustí kybernetickou ofenzivu.

Takovýto scénář už potvrzují některé indicie. Není to tak dávno, co zatím neznámí útočníci skenovali servery významných firem a státních institucí. Patrně hledali slabá místa, na která by bylo nejjednodušší zaútočit. I z toho je patrné, že se něco chystá. Útok může přijít znenadání – na banky, státní správu, kritickou infrastrukturu, nemocnice. Právě posledně zmíněné jsou dle našich informací stále nejohroženější. Po zkušenostech s útoky na zdravotnická zařízení před několika lety se sice většina z nich poučila a snaží se razantně posílit svoji kybernetickou bezpečnost, ale stále to není optimální. Moc času na přípravu, než ruští kyberzločinci zaútočí, nezbývá. Více informací ke kybernetické válce najdete v hlavním tématu nového Hrotu.

Důsledky ukrajinského konfliktu začínají stále více ovlivňovat naše životy. Některé firmy nemají z čeho vyrábět, podražují potraviny, roste inflace a každého trápí vysoké ceny energií. Své by o tom mohl vyprávět továrník Lubor Cerva. Ještě přednedávnem jeden z největších hráčů v tuzemském sklářském průmyslu se většiny aktivit v oboru zbavil. Až na malou řemeslnou sklárnu Květná. A teď mu hrozí, že bude muset kvůli ruskému plynu přerušit výrobu, naštěstí jen dočasně. Více o tom, co nového chystá Cerva v byznysu, najdete v rozhovoru.

 

Válka na Ukrajině ovlivňuje i tak tradiční českou specialitu, jako je chov domácího zvířectva. Lidé se snaží snížit svoji závislost na zdražování potravin tím, že se vracejí právě k chovu kachen, slepic, králíků, prasat a další domácí havěti. Sehnat pro chov mláďata výše uvedeného zvířectva už v některých částech republiky začíná být problém.

V novém Hrotu najdete i další nové informace a články. Třeba jak se Brusel snaží do Evropy vrátit výrobu solárních panelů, které by měly alespoň částečně nahradit ruské energie. Plán je to skvělý, ale už několikátý v řadě a všichni víme, jak to ve finále dopadlo. Závislost EU na dovozech solárních panelů a řady komponentů vzrostla takřka na devadesát procent.

Skončeme alespoň trochu optimisticky, programátoři z Charles Games vyvíjejí ve spolupráci s historiky interaktivní počítačové hry, které budete chtít, aby vaše děti hrály. Více v novém Hrotu.

Příjemné čtení.