Utáhnout kohouty

Evropa si bez ruského plynu poradí. Nebude to ale hned ani zadarmo

Utáhnout kohouty
Pozastavení schvalovacího procesu již dokončeného plynovodu Nord Stream 2 Rusy zabolí. Ale Evropu také. | Profimedia.cz

Polské město Police na levém břehu Odry poblíž ústí do Baltského moře ukrývá pomník energetické soběstačnosti. Masivní betonové konstrukce stále odolávají času a náletovým dřevinám navzdory tomu, že areál je už téměř osm desítek let mimo provoz a stal se terčem několika náletů.

Někdejší Hydrierwerke Pölitz spadaly pod nechvalně proslulou IG Farben a kdysi vyráběly z dostupného uhlí nedostupný syntetický benzin, čímž udržovaly nacistickou válečnou mašinerii v chodu. Šlo o proces funkční, ale mimořádně neefektivní a neekonomický, a nově uspořádaná poválečná Evropa disponující přístupem k jiným zdrojům ropy od něj proto rychle upustila.

Vztahy mezi Evropou a Ruskem zatím nejsou vyhroceny, jako byly mezi Německem a SSSR v letech 1944 a 1945, po ruské invazi na Ukrajinu k tomu však již není zas tak daleko. Stejně jako v případě chemiků v tehdejším Pölitzu je tak namístě uvažovat, jak a čím ruský plyn v Evropě nahradit. Rusko může kohouty kdykoli přiškrtit. Nebo si Evropa v pudu sebezáchovy ruský plyn sama odepře.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit