Tykačovi už uhlí nevydělává

Čtyři energetické a těžební podniky ze skupiny Sev.en v Česku za minulý rok prodělaly v součtu téměř 1,7 miliardy korun.

Tykačovi už uhlí nevydělává
Elektrárna Chvaletice | Radek Kalhous / MAFRA / Profimedia

Slabý rok mají za sebou klíčové energetické společnosti, jež v Česku ovládá finančník Pavel Tykač. Obě těžební společnosti Severní energetická a Vršanská uhelná vykázaly ztrátu v řádu stovek milionů korun, zisk elektrárny Sev.en EC se loni oproti roku 2018 propadl ze 714 na pouhých 33 milionů korun. Teplárna Kladno se vlivem přecenění majetku dostala do ztráty 1,15 miliardy korun.

Teplárnu Kladno převzala Tykačova firemní skupina Sev.en Energy v srpnu loňského roku, do té doby ji vlastnil švýcarský Alpiq. Přecenění majetku směrem dolů o 1,6 miliardy korun provedl bývalý vlastník těsně před prodejem firmy. Bez této účetní operace by teplárna byla loni zisková. Její tržby meziročně narostly o téměř deset procent na 4,12 miliardy korun. Podobně vysoké cifry dosahuje zadlužení Teplárny Kladno u bank a podniků ze skupiny Sev.en.

Naopak tržby společnosti Sev.en EC, jež vlastní 800megawattovou uhelnou elektrárnu ve Chvaleticích v Pardubickém kraji, loni klesly o 12 procent na 3,79 miliardy korun, zisk pak již na zmíněných 33 milionů korun. Podle vyjádření představenstva firmy v loňské výroční zprávě byl vysoký zisk roku 2018 pozitivně ovlivněn mimořádnými vlivy, mezi něž patřilo vyplacení bankovní garance, prodej části přidělených emisních povolenek a plnění od pojišťovny.

Meziroční zhoršení finančních výsledků vykázala také Vršanská uhelná, která těží méně kvalitní hnědé uhlí na Mostecku. Loňská ztráta dosáhla 222 milionů korun, tedy více než dvojnásobek prodělku z roku 2018. Tržby mírně klesly na 3,5 miliardy korun. Ztráty podnik hradí z nerozdělených zisků minulých let, které ke konci minulého roku dosahovaly výše 1,7 miliardy korun.

V případě druhé těžební společnosti Severní energetická, pod níž spadá hnědouhelný lom ČSA u Litvínova, je ztrátovost ještě vyšší. Záporný finanční výsledek za rok 2019 dosáhl 321 milionů korun, což je podobné číslo jako o rok dříve. Tržby stagnovaly na úrovni 2,2 miliardy korun. Na rozdíl od Vršanské uhelné nemůže Severní energetická hradit ztrátu ze zisků minulých let, protože už žádné nemá.