Dvakrát prodaná megawatthodina

Nestává se často, aby si dodavatel utahoval ze svých zákazníků. Zvlášť ne u tak nehumorné společnosti, jako je Severní energetická (Sev.en) uhlobarona Pavla Tykače. 

Tentokrát si však Sev.en vtipně rýpla do probíhající kampaně švýcarského dodavatele elektřiny Alpiq s kouřícími spotřebiči. Ten sloganem „Nejsem fosil“ láká ekologicky smýšlející spotřebitele na nabídku z obnovitelných zdrojů. Na to Sev.en reagovala zmínkou, že „aktivity významných odběratelů námi vyrobené elektřiny nekomentuje“, čímž prozradila, kde že vlastně Alpiq tu zelenou elektřinu kupuje. 

Sev.en patří s elektrárnou Chvaletice mezi nejkonzervativnější uheláky. Loni právě od Alpiq koupila teplárny ve Zlíně a Kladně, které nemají zrovna pověst ekologických zdrojů, a brzy se stane i vlastníkem nejšpinavější české elektrárny Počerady. Tolik asi k té zelenosti. 

Celý problém spočívá v systému, jakým je čistota elektřiny garantována. Takzvané záruky původu sice vypovídají o tom, že elektřina byla v obnovitelném zdroji vyrobena, nevážou se ovšem na její fyzický tok. Typicky může někdo koupit záruku (jejíž cena není nijak závratná) z norské vodní elektrárny, přilepit ji na elektřinu z Chvaletic a prodávat jako stoprocentně obnovitelnou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit