Týden v médiích XXIII

Týden v médiích XXIII
„Česká republika nebude výchylkou v rámci Evropy, která jde cestou podporovat, ne omezovat vydavatele,“ uvítala změnu ve vládním „ozdravném“ balíčku Libuše Šmuclerová, předsedkyně správní rady Unie vydavatelů. | foto Vojta Herout

Senát bude poprvé volit členy Rady ČT

Senát schválil pravidla pro nominace na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, v nichž bude podle nedávno přijaté novely od října nově obsazovat třetinu míst. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že lhůtu pro nominace vyhlásí 2. října. Nominace bude podle Vystrčila možné předkládat elektronicky.

Návrhy budou organizace moci podle schválených pravidel předkládat od října senátní volební komisi, adepty pak před schvalováním horní parlamentní komorou projedná senátní komise pro sdělovací prostředky. Její předseda David Smoljak (STAN) uvedl, že na rozdíl od mediálního výboru Poslanecké sněmovny nebude moci jeho komise provést předvýběr kandidátů, kteří budou k volbě připuštěni v případě splnění zákonných náležitostí. Slíbil ale, že komise s kandidáty uspořádá veřejné slyšení.

Změnu ve výběru členů rad veřejnoprávních médií přinesla novela, kterou Senát a Poslanecká sněmovna přijaly zkraje léta. V případě Rady ČT bude Sněmovna nadále vybírat dvanáct členů a senátoři šest. Tři nově vzniklá místa má Senát obsadit ještě letos, zbývající tři členy má volit na uvolněná místa. V Radě ČT, která byla dosud ze zákona patnáctičlenná, momentálně zasedá dvanáct členů, třem dalším totiž v červenci skončil mandát.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit