Twitter na hraní. Klepne Muska už někdo přes prsty?

Elon Musk zatím z nákupu Twitteru dělá něco mezi chaosem a groteskou. Jak dlouho to bude regulátory trhů ještě bavit?

Twitter na hraní. Klepne Muska už někdo přes prsty?
Velmi krátce poté, co oznámil koupi Twitteru jako hotovou věc, začal Elon Musk couvat | ilustrační foto Shutterstock.com

Počkejte ještě s tím pláčem, nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. A už vůbec ne v případě Elona Muska, uklidňovali skeptici zděšené uživatele, kteří před necelými dvěma měsíci houfně opouštěli Twitter nebo se k tomu chystali kvůli obavám, jak se sociální síť změní, až právě excentrický miliardář převezme kontrolní balík akcií.

Už na konci dubna, kdy Musk transakci za 44 miliard dolarů oznámil jako hotovou věc a hned připojil několik znepokojivých filozofických zamyšlení nad svobodou slova, ale analytici upozorňovali, že je potřeba doladit spoustu detailů a ještě zdaleka není ruka v rukávě.

Nyní se zdá stále pravděpodobnější, že na skeptická slova může opravdu dojít. V polovině května nejprve Elon Musk (jak jinak než na Twitteru) oznámil, že transakci pozastavuje. I když vzápětí potvrdil svůj trvající zájem, později si navíc začal klást absurdní požadavky (například chtěl důkaz o méně než pětiprocentním podílu falešných účtů na Twitteru), které naznačují něco jiného. 

Stále víc to vypadá, že spíš hledá únikovou cestu z nedomyšleného, impulzivního nákupu. Anebo se alespoň snaží dosáhnout slevy. Ostatně už jeho lavírování srazilo cenu akcií firmy o osm procent. 

Soudě dle dalších příspěvků na Twitteru má miliardář ze situace, kterou vyvolal, zatím legraci. Kvůli hrátkám s Twitterem se ovšem opět ocitl v hledáčku americké Komise pro cenné papíry, která jeho kousky sleduje s nelibostí už delší dobu. Uvidíme, jestli jej tentokrát klepne přes prsty.