Tance kolem totemů

Odmítání vakcinace se pro mnoho lidí stalo symbolem odporu proti vládě. Přesvědčit je argumenty už není možné, tvrdí sociolog Vojtěch Bednář

Tance kolem totemů
Vojtěch Bednář | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Minulá vláda kvůli chaotismu a špatné komunikaci během pandemie ztratila důvěru a respekt. Proto z velké části přestaly fungovat zákazy a omezení, které mají zpomalit šíření viru čínské chřipky. Problém je, že podlomenou víru ve vládu nemusí obnovit ani výměna stráží ve Strakově akademii. „U některých lidí jde už o odpor proti systému jako takovému a je jedno, jestli je v čele vlády Andrej Babiš, nebo Petr Fiala,“ tvrdí sociolog Vojtěch Bednář. Zákazy podle něj ztrácejí smysl a poslední zbývající možností je vsadit na zodpovědnost lidí. Má to však jednu výjimku: očkování. To by podle sociologa mělo být u ohrožených skupin povinné.

Někteří epidemiologové a další odborníci vyčítají nové vládě příliš benevolentní přístup k pandemii. Mají z vašeho pohledu pravdu? Měl by být nový kabinet razantnější?

Problém covidu má dvě roviny. První je odborná. Když se budeme snažit zbavit viru, jsou tady biologové, epidemiologové, imunologové, lékaři a další odborníci, kteří dají dohromady návod na věcné řešení. Musí se při tom zohlednit i další faktory, například ekonomické.

Druhá rovina spočívá v otázce, co si vůči společnosti můžete dovolit, říká se jí compliance management. Ta zkoumá, jak bude společnost reagovat na nová nařízení a zda je přijme. Nyní jsme v situaci, že i kdyby se odborníci shodli, že nejlepší proti viru je přísný lockdown, a vláda jej zavedla, je velmi pravděpodobné, že naše společnost na to nepřistoupí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit