Špindírové mění názor

Obrat k dlouhodobě udržitelné ekonomice nastává i v zemích, u kterých by tento krok před pár lety očekávali jen nenapravitelní optimisté.

Tak třeba Čína. Prezident Si Ťin-pching během videokonferenčního hovoru s delegáty Valného shromáždění OSN oznámil ambici dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060. Vrchol spotřeby fosilních paliv v Číně má nastat do deseti let, dále už má jen klesat. 

Také konzervativní vláda v Polsku zveřejnila v minulých týdnech poměrně ambiciózní plán odklonu od fosilních paliv. Uhlí, které dnes drží dominantní pozici v polské energetice, má v roce 2040 zajišťovat už jen 11 až 28 procent z celkové výroby elektřiny. Již za deset let může jeho podíl klesnout pod 50 procent (loni to bylo 74 procent). Ekologicky přijatelnější energii pro Polsko má zajistit šest výkonných jaderných reaktorů a masivní výstavba větrných parků v Baltském moři.

Poláci se již projevili jako zdatní vyjednavači v bruselských kuloárech; ministr klimatu (samotné to jméno cosi naznačuje) Michał Kurtyka se nechal slyšet, že očekává evropský příspěvek na transformaci energetiky ve výši nejméně 13,5 miliardy eur.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní