Špindírové mění názor

Obrat k dlouhodobě udržitelné ekonomice nastává i v zemích, u kterých by tento krok před pár lety očekávali jen nenapravitelní optimisté.

Tak třeba Čína. Prezident Si Ťin-pching během videokonferenčního hovoru s delegáty Valného shromáždění OSN oznámil ambici dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060. Vrchol spotřeby fosilních paliv v Číně má nastat do deseti let, dále už má jen klesat. 

Také konzervativní vláda v Polsku zveřejnila v minulých týdnech poměrně ambiciózní plán odklonu od fosilních paliv. Uhlí, které dnes drží dominantní pozici v polské energetice, má v roce 2040 zajišťovat už jen 11 až 28 procent z celkové výroby elektřiny. Již za deset let může jeho podíl klesnout pod 50 procent (loni to bylo 74 procent). Ekologicky přijatelnější energii pro Polsko má zajistit šest výkonných jaderných reaktorů a masivní výstavba větrných parků v Baltském moři.

Poláci se již projevili jako zdatní vyjednavači v bruselských kuloárech; ministr klimatu (samotné to jméno cosi naznačuje) Michał Kurtyka se nechal slyšet, že očekává evropský příspěvek na transformaci energetiky ve výši nejméně 13,5 miliardy eur.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit