Špatné a horší politické perspektivy

Volby se blíží a ukazuje se, že politika se už netočí jen kolem čínské chřipky

Průzkum agentury Kantar pro Českou televizi ukázal, jak Piráti válcují všechny ostatní, včetně Babiše. Nejzkušenější politik v Česku, Václav Klaus starší, naznačil, že hodlá aktivně zasáhnout do voleb. A nejhlasitější politik ODS Pavel Novotný ohlásil, že je zhrzený a opouští rodnou stranu.

A protože v politice vše souvisí se vším, stojí to za pár poznámek. O věrohodnosti Kantaru není třeba mít přehnané iluze, nicméně skutečnost, že na nevyhnutelných covidových ztrátách Andreje Babiše vydělávají Piráti se Starosty a ODS ani nesbírá drobky, vidí i slepý. Můžeme se přít o to, zda je to krajně neprozíravým úkrokem profesora Fialy vlevo, k progresivistickým liberálům z Topky a lidoveckým socialistům z kostela, nebo ještě neprozíravější participací na hloupém snížení daní v nejhloupějším okamžiku, čímž ODS přijala spoluvinu na nejkatastrofálnějším rozpočtovém deficitu v historii. Ale ať je to tak, nebo tak, na věci to nic nemění.

Pořadí v cíli

Rýsuje se volební situace, která je pro tuto zemi všechno, jenom ne optimistická. Opozice, jež v posledních letech redukovala politiku na boj o odstranění Andreje Babiše, se blíží ke svému cíli. V něm budou na pásce první zcela zjevně Piráti, ale koalice Spolu by mohla hrát klíčovou roli, a to i v případě, že bude až třetí. Záleží na tom, jak budou vycházet počty mandátů a kolik variant vládních koalic bude matematicky možných.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit