Špatné a horší politické perspektivy

Volby se blíží a ukazuje se, že politika se už netočí jen kolem čínské chřipky

Průzkum agentury Kantar pro Českou televizi ukázal, jak Piráti válcují všechny ostatní, včetně Babiše. Nejzkušenější politik v Česku, Václav Klaus starší, naznačil, že hodlá aktivně zasáhnout do voleb. A nejhlasitější politik ODS Pavel Novotný ohlásil, že je zhrzený a opouští rodnou stranu.

A protože v politice vše souvisí se vším, stojí to za pár poznámek. O věrohodnosti Kantaru není třeba mít přehnané iluze, nicméně skutečnost, že na nevyhnutelných covidových ztrátách Andreje Babiše vydělávají Piráti se Starosty a ODS ani nesbírá drobky, vidí i slepý. Můžeme se přít o to, zda je to krajně neprozíravým úkrokem profesora Fialy vlevo, k progresivistickým liberálům z Topky a lidoveckým socialistům z kostela, nebo ještě neprozíravější participací na hloupém snížení daní v nejhloupějším okamžiku, čímž ODS přijala spoluvinu na nejkatastrofálnějším rozpočtovém deficitu v historii. Ale ať je to tak, nebo tak, na věci to nic nemění.

Pořadí v cíli

Rýsuje se volební situace, která je pro tuto zemi všechno, jenom ne optimistická. Opozice, jež v posledních letech redukovala politiku na boj o odstranění Andreje Babiše, se blíží ke svému cíli. V něm budou na pásce první zcela zjevně Piráti, ale koalice Spolu by mohla hrát klíčovou roli, a to i v případě, že bude až třetí. Záleží na tom, jak budou vycházet počty mandátů a kolik variant vládních koalic bude matematicky možných.

Z oslabování ODS, které je viditelné, však vyplývá, že jiná varianta než s Piráty nebude připadat v úvahu, a naplní se tak to, co předsedové zúčastněných partají deklarují. Pokud to tak dopadne, Petr Fiala s největší pravděpodobností usedne ve vládě se stranou, jejíž mládežnická organizace Mladí Piráti se minulý týden přejmenovala na Mladé pirátstvo, aby byla dostatečně přitažlivá i pro nebinární osoby. Se stranou, která vybírá statutární orgány komunálních společností tam, kde sedí na radnici, podle souhlasu s programem strany a ochoty naučit se ovládat a řádně používat stranický software a pravidelně reportovat partajnímu orgánu.

Pro hodnotově orientovaného konzervativnějšího pravicového voliče, který zpravidla dobře ví, co je stranická nomenklatura, kdo ji používal a k čemu, to bude těžká rána. Do těch dob se už vracet nechtěl a asistovat tomu fakt nehodlá. Bartoš může o středových liberálech vykládat, jak chce, ale když tohle hájí, jasně se zařadil.

Klausovo pokušení

Vládnutí s takovou stranou bude pro ODS mnohem více zničující než objetí s Babišem. Není divu, když do takto dokořán otevřeného prostoru na pravici politické scény vkročí někdo další. Pro politického matadora Klause staršího takto naservírovaný stůl musí být neskutečným pokušením. A není vůbec vyloučené, že by opravdu dokázal přidat spojenectví Trikolóry, Svobodných a Soukromníků ta dvě procenta, která by jim ke vstupu do Sněmovny jinak nejspíše chyběla, protože jeho syn se nikdy nebude v politice blížit otcovu potenciálu.

A i s deseti či patnácti mandáty v té skrumáži, co po volbách ve sněmovně nastane, lze mnohé uhrát. A také to může znamenat těžkou ránu pro ODS, která by mohla být tou poslední.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní